Biblijna sensacja. Badacze wskazali możliwe miejsce narodzin św. Piotra
To może być biblijna sensacja. Archeolodzy twierdzą, że odkryli możliwe miejsce narodzin św. Piotra. Wszystko dzięki 1500-letniej mozaice z modlitwą do niego, którą znaleziono w biblijnym mieście Betsaida w północnym Izraelu. Mozaika znajduje się w ruinach kościoła z I wieku. Świątynia miała powstać w miejscu, gdzie znajdował się dom Piotra Apostoła.
18.08.2022 | aktual.: 18.08.2022 11:03
Badania w Izraelu trwają od 2016 roku. Prowadzi je prof. Steven Notley z Nyack College wraz z grupą archeologów z projektu El Araj Expedition. Na mozaikę archeolodzy natrafili w 2021 roku. Sporo czasu zajęło ostrożne oczyszczenie jej z warstw mułu. Mozaika skrywała inskrypcję. Zespół archeologów właśnie przetłumaczył odkryty tekst. To modlitwa w starożytnej grece z dedykacją i prośbą o wstawiennictwo do Piotra Apostoła. Napis jest większą częścią mozaikowej podłogi w zakrystii świątyni. Mozaika jest częściowo ozdobiona kwiatowymi wzorami.
Badacze podekscytowani
Napis dedykowany św. Piotrowi ma być dowodem na to, że w miejscu narodzin apostoła wybudowano świątynię. Mozaikowa podłoga znajduje się w pozostałościach tego, co archeolodzy uważają za bizantyjski Kościół Apostołów. Badacze uważają, że budowla mogła powstać tuż nad domem św. Piotra i jego brata Andrzeja.
Teoria zespołu archeologów, że budynek to Kościół Apostołów, pokrywa się z zapiskami o świątyni z epoki bizantyjskiej, którą w VIII w. opisał Willibald, niemiecki biskup. W 724 roku odbył on pielgrzymkę do świętych miejsc nad Jeziorem Galilejskim. Napisał wtedy o "udaniu się do Betsaidy, miejsca zamieszkania Piotra i Andrzeja, gdzie obecnie znajduje się kościół w miejscu ich domu".
Koniec spekulacji?
Odkrycie może zakończyć wieloletnie spekulacje na temat miejsca narodzin św. Piotra – czy jest to Kafarnaum czy Betsaida. Obie lokalizacje położone są na północnym brzegu Jeziora Galilejskiego, ale Kafaranaum po zachodniej, a Betsaida po wschodniej stronie.
Sama Biblia jest niespójna przy omawianiu miejsca narodzin Piotra Apostoła. W Ewangelii wg św. Jana wspomniano, że "Filip, podobnie jak Andrzej i Piotr, pochodził z miasta Betsaida". Z kolei w Ewangelii wg św. Mateusza napisano, że Jezus pierwszy raz spotkał Piotra i Andrzeja w Kafarnaum, co sugeruje, że to stamtąd mogli pochodzić bracia.