Trwa ładowanie...
d34isq5
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Białystok: lekarze oskarżeni w sprawie śmierci dziecka z białaczką

Białostocka prokuratura okręgowa skierowała do sądu akt oskarżenia wobec dwójki lekarzy, którym zarzucono nieumyślne narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, Chodzi o sprawę śmierci na białaczkę 13-miesięcznego chłopca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białystok: lekarze oskarżeni w sprawie śmierci dziecka z białaczką
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d34isq5

Chłopczyk zmarł w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku w grudniu 2012 roku. Sprawę nagłośnili jego rodzice, zarzucając wówczas lekarzom brak właściwej diagnozy i to oni zawiadomili prokuraturę, gdy ich syn był już w stanie krytycznym.

Mówili wtedy dziennikarzom, że zanim został hospitalizowany, dwa razy trafiał do szpitala, ale był odsyłany do domu. Chłopiec został w szpitalu dopiero wtedy, gdy rodzice przywieźli go tam po raz trzeci i mieli już wyniki badań krwi. Zdiagnozowano u niego białaczkę szpikową. Dziecko było w szpitalu w stanie ciężkim, w śpiączce. Zmarło na początku grudnia 2012 roku.

Śledztwo prowadziła przez wiele miesięcy Prokuratura Okręgowa w Białymstoku. Zarzuty dwójce lekarzy ze szpitalnego oddziału ratunkowego postawiła dopiero pod koniec czerwca tego roku, po zebraniu opinii wielu biegłych, m.in. z zakresu medycyny ratunkowej, chirurgii ogólnej i zdrowia publicznego, a także pediatrii oraz onkologii dziecięcej.

d34isq5

Zarzuty dotyczą nieumyślnego narażenia 13-miesięcznego pacjenta na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia "wskutek zaniechania podjęcia działań zmierzających do starannej analizy stanu zdrowia chłopca i właściwego rozpoznania choroby, a następnie jej leczenia".

Chodziło m.in. o to, że nie zlecili podstawowych badań laboratoryjnych, w tym morfologii i nie zdecydowali o szpitalnej obserwacji. - W wyniku czego doszło do wzrostu zagrożenia dla życia dziecka - poinformowała w czwartek prokuratura.

Oskarżeni nie przyznają się do popełnienia zarzucanych im czynów, w czasie śledztwa złożyli wyjaśnienia. Przestępstwo im zarzucone zagrożone jest karą do roku więzienia.

d34isq5

Podziel się opinią

Share

d34isq5

d34isq5
Więcej tematów