Trwa ładowanie...

"Białych kołnierzyków" coraz więcej. Nowy raport CBŚP

Mimo zaostrzenia kar za nadużycia gospodarcze, zorganizowanych grup przestępczych jest w Polsce coraz więcej. Taką informację w raporcie podało CBŚP.

"Białych kołnierzyków" coraz więcej. Nowy raport CBŚPŹródło: East News, fot: ANDRZEJ BANAS / POLSKA PRESS/Polska Press/East News
d1l8q0v
d1l8q0v

317 zorganizowanych grup przestępczych zajmowało się w 2019 roku przekrętami o charakterze gospodarczym. To o 25 gangów "białych kołnierzyków" więcej niż w roku 2018.

Raport CBŚP. Gospodarczych grup przestępczych coraz więcej

Takie informacje znajdują się w raporcie Centralnego Biura Śledczego Policji, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Zorganizowane grupy przestępcze odchodzą już od napadów, wymuszeń czy też haraczy. Tak ryzykowne zajęcia stały się mniej opłacane. Ich miejsce zaczęły zajmować nadużycia ekonomiczne.

Zobacz też: Burza po słowach szefowej kampanii Andrzeja Dudy. Adam Bielan komentuje

Raport CBŚP. Na drugim miejscu narkobiznes

Chodzi głównie o oszustwa związane z podatkiem VAT oraz akcyzą na alkohol i papierosy. Nielegalny handel tymi towarami może przynieść olbrzymie sumy pieniędzy. W grę wchodzi jeszcze obrót paliwem.

d1l8q0v

Mimo zaostrzenia kar za podobne przewinienia, grup przestępczych o tym charakterze przybywa. Drugie miejsce zajmują grupy powiązane z narkobiznesem. Tu jednak wymagana jest o wiele lepsza organizacja oraz częsta współpraca z innymi państwami. Przy rozbijaniu takich grup CBŚP musi działać ze swoimi zagranicznymi odpowiednikami.

Raport CBŚP. Rozbito 182 gangi

W 2019 roku CBŚP rozbiło łącznie 182 zorganizowane grupy przestępcze. Policja przechwyciła 7 ton narkotyków i zajęła majątek o wartości 2,1 miliarda złotych. To o 250 proc. więcej niż w roku 2018.

Jak oceniają eksperci, to właśnie tak skuteczne działania CBŚP mogą mieć w przyszłości większy wpływ na spadek liczby zorganizowanych grup przestępczych, niż jakiekolwiek zaostrzenie kary. Jak dodają, na razie trend jest rosnący nie tylko w Polsce. Powodem jest fakt, że przestępczość gospodarcza jest trudniejsza do wykrycia i ścigania.

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d1l8q0v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1l8q0v
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj