Trwa ładowanie...
d479e4n
d479e4n

Biały Dzień w odpowiedzi na "czarny protest"

• O akcji stacja poinformowała na swojej stronie internetowej
• Pracownicy stacji mieli mieć przypięte białe wstążki jako symbol "solidarności z życiem nienarodzonych dzieci"
• Akcję podchwycili także internauci na Twitterze, którzy zamieszczają swoje zdjęcia w białych strojach
• W poniedziałek w całym kraju odbywa się "czarny protest" - strajk kobiet przeciwko zaostrzaniu przepisów aborcyjnych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d479e4n

"W poniedziałek Telewizja Republika urządza Biały Dzień. Pracownicy stacji będą mieli przypięte do ubrania białe wstążki jako symbol "(...) solidarności z życiem nienarodzonych dzieci" - wypowiedział się na stronie stacji Tomasz P. Terlikowski, redaktor naczelny Telewizji Republika. Biały Dzień jest odpowiedzią na Czarny Poniedziałek - protest organizowany wobec możliwego zaostrzenia przepisów dot. aborcji.

W sieci pojawiły się także m.in. inicjatywy pod hasłem "Nie biorę udziału w strajku kobiet!" czy "Nie bądź krową, ubierz się kolorowo" (symbolem protestów wobec ewentualnego zaostrzenia przepisów dot. aborcji stał się czarny strój - przyp. red.).

d479e4n

W niedzielę we kościołach archidiecezji częstochowskiej odczytano apel metropolity abp. Wacława Depo ws. mszy oraz modlitw w intencji "Ojczyzny i obrony życia ludzkiego od chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci". Na Jasnej Górze mszy w obronie życia będzie przewodniczył abp Depo.

"Czarny protest" jest reakcją na projekt "Stop Aborcji", wprowadzający całkowity zakaz przerywania ciąży oraz kary m.in. dla kobiet, które poddadzą się aborcji. W poniedziałek, według pojawiających się w sieci zapowiedzi, w całym kraju ma mieć strajk kobiet - jego uczestniczki mają wziąć wolne w pracy, nie iść na uczelnię, a jeśli nie pracują, powstrzymać się od domowych obowiązków.

d479e4n

Na portalach społecznościowych pojawiły się nie tylko wezwania do wzięcia udziału w strajku, ale też wpisy np. pracodawców i wykładowców popierających akcję. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że tego dnia jej dziennikarki nie muszą przychodzić do pracy; głos zabrali też m.in. prezydent Słupska Robert Biedroń, który zapowiedział, że w poniedziałek wszyscy wezmą wolne i będą protestować, a prezydenci Gdańska Paweł Adamowicz i Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk napisali do pracowników listy z wyrazami wsparcia dla strajku. Sama Janda zapowiedziała, że tego dnia nie wystąpi w zaplanowanym spektaklu.

d479e4n

Podziel się opinią

Share
d479e4n
d479e4n
Więcej tematów