Trwa ładowanie...
ds9k6nu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Biały Dom wzywa Koreę Płn. do ułaskawienia skazanego studenta z USA

• Biały Dom wezwał w środę władze w Pjongjangu do ułaskawienia amerykańskiego studenta Otto Warmbiera
• Został on skazany przez Sąd Najwyższy Korei Północnej na 15 lat ciężkich robót za przestępstwa przeciwko państwu i działalność wywrotową
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Biały Dom wzywa Koreę Płn. do ułaskawienia skazanego studenta z USA
(PAP/EPA, Fot: KCNA)
ds9k6nu

- Mocno zachęcamy rząd północnokoreański do wydania aktu łaski i natychmiastowego uwolnienia Otto Warmbiera - oświadczył rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

- Staje się coraz bardziej jasne, że rząd północnokoreański wykorzystuje amerykańskich obywateli w charakterze pionków, kierując się czysto politycznymi motywami - dodał rzecznik, przypominając zalecenie Departamentu Stanu USA, by nie udawać się do Korei Północnej.

21-letni student Uniwersytetu Wirginia został zatrzymany na początku roku przed wylotem do Chin w związku z nieokreślonym incydentem w hotelu w Pjongjangu, gdzie przebywał - poinformowało w styczniu biuro podróży, z którym Warmbier wybrał się w podróż do Azji.

ds9k6nu

Północnokoreańskie władze zorganizowały konferencję prasową w Pjongjangu dla krajowych i zagranicznych mediów, na której - jak podano - Warmbier przyznał się do popełnionych czynów i prosił o przebaczenie.

- Popełniłem przestępstwo polegające na zdjęciu politycznego hasła w części hotelu przeznaczonej tylko dla personelu Yanggakdo International - miał wówczas powiedzieć student, cytowany przez północnokoreańską oficjalną agencję prasową KCNA.

- Zarzuty, pod jakimi (Otto Warmbier) został zatrzymany i uwięziony, w Stanach Zjednoczonych i w większości krajów nie stałyby się podstawą do zatrzymania - podkreślił rzecznik Białego Domu.

Stany Zjednoczone nie utrzymują żadnych stosunków dyplomatycznych ani konsularnych z Koreą Północną.

ds9k6nu

Zobacz także: Amerykański lotniskowiec wpłynął do portu w Korei Południowej

ds9k6nu

Podziel się opinią

Share

ds9k6nu

ds9k6nu
Więcej tematów