Trwa ładowanie...
d37qiq0
07-07-2005 13:55

Białorusini podziemnego liceum uczą się w Polsce

Do końca sierpnia będzie się uczyć w Polsce 90 uczniów jedynego na Białorusi nielegalnego liceum z białoruskim językiem wykładowym. To liceum jest ostoją niezależnej kultury białoruskiej - podkreślali w czwartek goście z Białorusi na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP.

d37qiq0
d37qiq0

Uczniowie, rozwiązanego przez białoruskie władze, Liceum Humanistycznego w Mińsku i ich 20 nauczycieli przyjechało do Polski na zaproszenie Klubu Inteligencji Katolickiej. W lipcu rozpoczęli naukę w dwóch warszawskich liceach, by nadrabiać zaległości.

To ostatnie liceum, gdzie nauka odbywa się po białorusku, a nie po rosyjsku zostało zamknięte dwa lata temu przez władze. Jednak uczniowie i ich rodzice nie pogodzili się z tym - mieli wielką odwagę, by na przekór władzy kontynuować naukę w podziemiu - powiedział Piotr Cywiński, prezes warszawskiego KIK.

Przyjechaliśmy do Polski, żeby przez dwa miesiące uczyć się w normalnych warunkach - powiedział dyrektor Liceum Uładzimir Kołas. Pragniemy, by polskie wyższe uczelnie, tak jak niemieckie, uznały dyplom naszego liceum; dzięki temu nasi uczniowie będą mogli studiować w Polsce - dodał. Zapowiedział, że w będzie o to prosił w piątek ministra edukacji Mirosława Sawickiego.

Zajęcia w Liceum przypominają tajne komplety. Lekcje mamy w prywatnych mieszkaniach, gdzie brak pracowni i sprzętu. Często zmieniamy mieszkania, żeby nie rzucać się w oczy milicjantom, którzy nie raz przerywali nasze zajęcia - relacjonował uczeń liceum 15-letni Jauhien Hryniewicz.

d37qiq0

Chłopiec zamierza studiować w przyszłości ekonomię lub socjologię. Jeśli sytuacja na Białorusi się nie zmieni, będę pewnie studiować w Europie Zachodniej - powiedział Jauhien, który zna biegle trzy języki obce: angielski, niemiecki i turecki.

W Warszawie licealiści będą uczyć się przez miesiąc w dwóch szkołach: w Szkole Przymierza Rodzin na Ursynowie i I LO w Łomiankach. Potem pojadą kontynuować naukę m.in. do Gdańska i Kielc. Oprócz lekcji uczniowie mają także w planie m.in. spotkania z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Tadeuszem Mazowieckim.

Liceum Humanistyczne im. Jakuba Kołasa w Mińsku powstało w 1990 r. z inicjatywy inteligencji białoruskiej. W 2003 r., m.in. z powodu zaangażowania politycznego nauczycieli i niechęci do wprowadzenia języka rosyjskiego do szkoły, liceum zostało zamknięte. Od tego czasu lekcje odbywają się w prywatnych domach i podczas wyjazdów wakacyjnych.

d37qiq0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37qiq0
Więcej tematów