Trwa ładowanie...
d3n4bn8

Białoruś. Źródło w UE: Aleksander Łukaszenka na liście sankcji

Białoruś. Aleksander Łukaszenka znajdzie się na liście sankcji w związku z wydarzeniami w tym kraju - informuje nieoficjalnie źródło w Brukseli. Decyzję mieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych UE.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji po wydarzeniach na Białorusi
Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji po wydarzeniach na Białorusi (PAP, Fot: EPA, ALEXANDER ASTAFYEV , GOVERNMENTAL PRESS SERVICE)
d3n4bn8

Białoruś w dalszym ciągu zmaga się z brutalnym tłumieniem fali protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Białoruś. Nieoficjalnie: Aleksander Łukaszenka na liście sankcji

Jak nieoficjalnie poinformowało źródło PAP w Brukseli, Aleksander Łukaszenka znajdzie się na liście sankcji państw członkowskich UE. Decyzja miała zapaść w Luksemburgu, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich.

d3n4bn8

O rozwiązaniu, w którym Aleksander Łukaszenka odpowiedziałby za brutalne tłumienie protestów na Białorsi, już wcześniej mówił szef MSZ Niemiec Heiko Mass. - Zaproponowałem utorowanie drogi dla kolejnego pakietu sankcji i Łukaszenka powinien być na liście osób nimi objętych - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji dodając, że sytuacja na Białorusi w dalszym ciągu nie uległa poprawie.

Koronawirus w Polsce. Poseł PO przytacza żart z internetu

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji? Na pierwszej 40 osób

Pierwsza lista sankcji wobec oligarchów i urzędników żyjących na Białorusi została opublikowana 2 października. Znalazło się na niej 40 osób. Wszystkie zostały oskarżone o fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących.

d3n4bn8

Wśród urzędników z Białorusi, których dotknęły unijne sankcje, znaleźli się m.in.: szefowa i członkowie CKW oraz dowódcy jednostek specjalnych, które pacyfikowały protestujących Białorusinów.

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji? Decyzja odłożona w czasie

Jak wynika z informacji źródeł PAP, już podczas tworzenia pierwszej listy osób, których miały dosięgnąć sankcje UE, wiele z państw członkowskich opowiedziało się za tym, by znalazł się tam także Aleksander Łukaszenka.

Decyzja miała zostać odłożona w czasie, ponieważ kilku przywódców obawiało się, że objęcie Aleksandra Łukaszenki sankcjami może zupełnie zerwać rozmowy z Białorusią. Taki tok rozumowania spotkał się wtedy z krytyką europosłów w Parlamencie Europejskim.

d3n4bn8

Białoruś. Aleksander Łukaszenka wygrał wybory? Protesty w całym kraju

9 sierpnia 2020 roku Białoruś wybierała swojego prezydenta. Aleksander Łukaszenka zmierzył się wtedy z Swiatłaną Cichanouską. Według komunikatu podanego przez CKW wybory prezydenckie wygrał Łukaszenka.

Cichanouska musiała uciekać z kraju, a w Białorusi wybuchła fala protestów. Duża część mieszkańców kraju uważa, że Aleksander Łukaszenka swoją wygraną zawdzięcza sfałszowaniu wyborów.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3n4bn8

Podziel się opinią

Share
d3n4bn8
d3n4bn8
Więcej tematów