Trwa ładowanie...

Białoruś. Źródło w UE: Aleksander Łukaszenka na liście sankcji

Białoruś. Aleksander Łukaszenka znajdzie się na liście sankcji w związku z wydarzeniami w tym kraju - informuje nieoficjalnie źródło w Brukseli. Decyzję mieli podjąć ministrowie spraw zagranicznych UE.
Share
Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji po wydarzeniach na Białorusi
Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji po wydarzeniach na BiałorusiŹródło: PAP, Fot: EPA, ALEXANDER ASTAFYEV , GOVERNMENTAL PRESS SERVICE
d267xpd

Białoruś w dalszym ciągu zmaga się z brutalnym tłumieniem fali protestów po sierpniowych wyborach prezydenckich w tym kraju.

Białoruś. Nieoficjalnie: Aleksander Łukaszenka na liście sankcji

Jak nieoficjalnie poinformowało źródło PAP w Brukseli, Aleksander Łukaszenka znajdzie się na liście sankcji państw członkowskich UE. Decyzja miała zapaść w Luksemburgu, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich.

d267xpd

O rozwiązaniu, w którym Aleksander Łukaszenka odpowiedziałby za brutalne tłumienie protestów na Białorsi, już wcześniej mówił szef MSZ Niemiec Heiko Mass. - Zaproponowałem utorowanie drogi dla kolejnego pakietu sankcji i Łukaszenka powinien być na liście osób nimi objętych - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji dodając, że sytuacja na Białorusi w dalszym ciągu nie uległa poprawie.

Koronawirus w Polsce. Poseł PO przytacza żart z internetu

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji? Na pierwszej 40 osób

Pierwsza lista sankcji wobec oligarchów i urzędników żyjących na Białorusi została opublikowana 2 października. Znalazło się na niej 40 osób. Wszystkie zostały oskarżone o fałszowanie wyborów i represje wobec protestujących.

d267xpd

Wśród urzędników z Białorusi, których dotknęły unijne sankcje, znaleźli się m.in.: szefowa i członkowie CKW oraz dowódcy jednostek specjalnych, które pacyfikowały protestujących Białorusinów.

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji? Decyzja odłożona w czasie

Jak wynika z informacji źródeł PAP, już podczas tworzenia pierwszej listy osób, których miały dosięgnąć sankcje UE, wiele z państw członkowskich opowiedziało się za tym, by znalazł się tam także Aleksander Łukaszenka.

Decyzja miała zostać odłożona w czasie, ponieważ kilku przywódców obawiało się, że objęcie Aleksandra Łukaszenki sankcjami może zupełnie zerwać rozmowy z Białorusią. Taki tok rozumowania spotkał się wtedy z krytyką europosłów w Parlamencie Europejskim.

d267xpd

Białoruś. Aleksander Łukaszenka wygrał wybory? Protesty w całym kraju

9 sierpnia 2020 roku Białoruś wybierała swojego prezydenta. Aleksander Łukaszenka zmierzył się wtedy z Swiatłaną Cichanouską. Według komunikatu podanego przez CKW wybory prezydenckie wygrał Łukaszenka.

Cichanouska musiała uciekać z kraju, a w Białorusi wybuchła fala protestów. Duża część mieszkańców kraju uważa, że Aleksander Łukaszenka swoją wygraną zawdzięcza sfałszowaniu wyborów.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d267xpd

Podziel się opinią

Share
d267xpd
d267xpd
Więcej tematów