Trwa ładowanie...
d1y5v0d

Białoruś: pomnik powstańców kościuszkowskich

Na Białorusi zostanie wzniesiony pierwszy w tym kraju
pomnik poświęcony uczestnikom Powstania Kościuszkowskiego. Ma on
stanąć koło wioski Czyżewszczyzna w powiecie żabinkowskim obwodu
brzeskiego.

d1y5v0d
d1y5v0d

Jak podała w czwartek niezależna agencja "BiełaPAN", kilka dni temu, po decyzji władz powiatowych i wojewódzkich w Brześciu, położono kamień węgielny pod pomnik-kaplicę.

Kaplica będzie miała kształt piramidy z wysokim krzyżem. Na jej ścianach znajdą się tablice z nazwami miejsc walk i nazwiskami poległych.

Powiat żabinkowski wybrano nieprzypadkowo. To właśnie tam, w okolicy wsi Krupczyce, rozegrała się jedna z decydujących bitew powstania przeciwko II rozbiorowi Rzeczpospolitej. W walce zginęło ponad dwustu powstańców oraz żołnierzy rosyjskiej armii Aleksandra Suworowa, który za stłumienie powstania otrzymał od cara Ziemię Kobryńską i 25 tys. białoruskich chłopów.

Kaplica w Czyżewszczyźnie ma być pierwszym na Białorusi pomnikiem poświęconym powstańcom z 1794 r. i samemu Kościuszce. Dotychczas w kraju urodzenia tego bohatera narodowego Polski i Stanów Zjednoczonych odsłonięto tylko w 1999 r. niewielką tablicę pamiątkową na uroczysku Mereczowszczyzna w powiecie iwacewickim, w pobliżu miejscowości Kosowo, gdzie przyszedł na świat Kościuszko. (pr)

d1y5v0d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1y5v0d
Więcej tematów