Trwa ładowanie...
d47ekxe
26-04-2003 17:20

Białoruś: opozycja i władze osobno uczciły rocznicę Czarnobyla

Marszem przy dźwiękach żałobnego dzwonu uczciła białoruska opozycja przypadającą w sobotę 17. rocznicę katastrofy
w Czarnobylu. Przedstawiciele oficjalnych władz złożyli kwiaty pod
tablicą poświęconą likwidatorom następstw katastrofy.

d47ekxe
d47ekxe
Ukraińcy palą świeczki pod mauzoleum upamiętniającym ofiary wybuchu reaktora (PAP)
Źródło: Ukraińcy palą świeczki pod mauzoleum upamiętniającym ofiary wybuchu reaktora (PAP)

W opozycyjnej demonstracji w Mińsku wzięło udział około dwóch tysięcy osób. Uczestnicy akcji, która odbywała się pod hasłem "Pamięć dla przyszłości", domagali się od rządu zapewnienia godnego życia osobom, które ucierpiały w wyniku wybuchu atomowego reaktora. Przypominano, że niedawno prezydenckim dekretem zniesiono wszelkie ulgi przysługujące ofiarom katastrofy.

"Dlaczego białoruskie władze nie wystąpią z żądaniem zrekompensowania przez Federację Rosyjską następstw awarii? Przecież po wybuchu w elektrowni chmura radioaktywnego pyłu płynęła w stronę Moskwy i tylko dzięki specjalnemu sprzętowi zmieniono jej tor tak, że aż 70% zanieczyszczeń osiadło na terytorium Białorusi" - powiedział zebranym lider Partii BNF (dawniej Białoruski Front Narodowy)
Wincuk Wiaczorka.

Z kolei profesor Ihar Nikitczanka, jeden z najwybitniejszych badaczy następstw czarnobylskiej katastrofy, powiedział, że w wyniku badań prowadzonych w strefie skażenia, w której dotąd mieszkają Białorusini, okazało się, że jest wśród nich zaledwie 10% osób zdrowych.

d47ekxe

Wcześniej w sobotę, również w Mińsku, przedstawiciele białoruskich władz złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Wasilija Ihnacienkę, uczestnika likwidacji następstw katastrofy, który zmarł w wyniku choroby popromiennej. W pobliskiej prawosławnej kaplicy, zbudowanej dla upamiętnienia tragedii, kilka tysięcy osób modliło się za ofiary awarii.

26 kwietnia 1986 r. w wyniku nieudanego eksperymentu i eksplozji czwartego reaktora elektrowni atomowej w ukraińskiej miejscowości Czarnobyl skażeniu radioaktywnemu uległy znaczne obszary Europy.

70% skażeń przypadło na terytorium Białorusi. Napromieniowanych zostało tu około 1,5 mln osób i tyle samo mieszka obecnie na skażonych w różnym stopniu terenach. Promieniowanie dotknęło dwa milionów hektarów upraw. Po 17 latach skutki skażenia odczuwają również mieszkańcy zachodniej Białorusi, uważanej dotychczas za wolną od promieniowania. (mk)

d47ekxe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47ekxe
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj