Trwa ładowanie...
d25z57s

Białoruś: Dom Polski w Witebsku ma patrona

Niecodzienna uroczystość odbyła się 12 stycznia w Witebsku na Białorusi. Wspólnota polska w wojewódzkim mieście, liczącym prawie 400 tys. mieszkańców, zebrała się tego dnia na wspólnym opłatku. Wśród uczestników spotkania byli goście szczególni: bp Władysław Blin, ordynariusz diecezji witebskiej; ambasador Polski w Mińsku, Mariusz Maszkiewicz; prof. Adolf Hampel z Giesen w Niemczech; ks. kan. Piotr Siołkowski, kanclerz Kurii Biskupiej w Witebsku; przedstawiciele mera Witebska; Czesław Szamszur, kierownik Katedry Sztuk Pięknych na Uniwersytecie w Witebsku i inni. Gospodarzem spotkania była Alicja Gaustowa, prezes Obwodowego Oddziału Społecznego Zjednoczenia Związek Polaków na Białorusi w Witebsku.

d25z57s
d25z57s

Najważniejszym momentem uroczystości było odczytanie przez ks. Kanclerza dokumentu, którym Pasterz diecezji witebskiej bp Władysław Blin nadał Domowi Polskiemu imię Jana Pawła II. Również Stolica Apostolska przekazała od papieża pozdrowienia dla wspólnoty polskiej w Witebsku.

Uroczystość w Witebsku przejdzie do historii wspólnoty Polaków na Białorusi jako dzień szczególny, bowiem Polacy tu mieszkający wzbogacili się o kolejne miejsce, gdzie mogą się spotykać i kultywować swe tradycje oraz rozwijać świadomość narodową.

(Ks. Piotr Siołkowski/pr)

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj