Biała sobota w Centrum Onkologii w Warszawie
• Dziś w warszawskim Centrum Onkologii można wykonać bezpłatne badania i skorzystać z zajęć edukacyjnych
• Instytut organizuje tzw. Dzień Otwarty, który rozpocznie Europejski Tydzień Walki z Rakiem
Podczas spotkania będzie upowszechniana najnowsza wersja Kodeksu Walki z Rakiem. - Zachorowania na nowotwory można zmniejszyć aż o jedną trzecią, stosując opracowane przez naukowców zasady - podkreśla profesor Jan Walewski, dyrektor Centrum Onkologii. - Należy unikać palenia papierosów i picia alkoholu, a zwiększać aktywność fizyczną - tłumaczy.
Te zalecenia są znane i znalazły się w pierwszej wersji Kodeksu, który Unia Europejska przyjęła w 2003 roku. W najnowszej wersji znalazł się zapis dotyczący ograniczenia korzystania z solariów, w których przekraczane są dawki promieniowania ultrafioletowego. Zaznaczono też, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi.
- Badania przesiewowe wykrywają chorobę na wczesnym etapie, gdy nie daje jeszcze objawów i można ją łatwo wyleczyć - tłumaczy profesor Maciej Krzakowski. Są to badania w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, czyli mammografia, cytologia i kolonoskopia. Dzięki nim ograniczana jest umieralność z powodu tych chorób.
Do skorzystania z badań zachęca kobiety wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Przekonuje, że warto wykonywać takie badania, aby uniknąć ciężkiej choroby. W Polsce każdego roku wykrywa się około 150 tysięcy nowych zachorowań na nowotwory.