Trwa ładowanie...
d4kz3wk

Biała Podlaska: "Katechizm Polaka" zawisnął na ratuszu

Niecodzienna tablica została odsłonięta w poniedziałek na budynku ratuszu w Białej Podlaskiej. To tzw. "katechizm Polaka", który zawiera pięć prawd. Jedna z nich brzmi: "Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ratusz w Białej Podlaskiej
Ratusz w Białej Podlaskiej (Wikimedia Commons CC BY)
d4kz3wk

Tablica zawiera tzw. "pięć prawd Polaków spod znaku Rodła" - informuje dziennikwschodni.pl. Jest związana z ustanowieniem przez Senat roku 2018 jako Roku Polaków spod znaku Rodła. Prawdy te ogłoszono w 1938 r. podczas I Kongresu Polaków w Berlinie. Miały być swoistym przesłaniem dla mieszkających poza granicami Polski. Nazwa Rodło powstała z połączenia słów "rodzina" i "godło".

Oto pięć prawd Polaków spod znaku Rodła:
1. Jesteśmy Polakami.
2. Wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3. Polak Polakowi bratem.
4. Co dzień Polak narodowi służy.
5. Polska matką naszą, nie wolno mówić o matce źle.

d4kz3wk

Płyta, która znalazła się na bialskim magistracie jest jedną z pierwszych w Polsce, ale nie ostatnią. Jej odsłonięcie zbiegło się z rozpoczęciem roku szkolnego i miało bardzo uroczysty charakter. Nie zabrakło na nim przedstawiciela kościoła katolickiego, policji oraz Wojska Polskiego. Pojawił się również senator Grzegorz Bierecki z PiS, który jest nie tylko inicjatorem tej akcji, ale też wsparł ją finansowo. - Te pięć prawd to katechizm Polaka - powiedział senator dziennikarzowi. Dodał, że do bialskich szkół trafią kolejne tablice z pięcioma prawdami Polaków spod znaku Rodła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kz3wk

Podziel się opinią

Share
d4kz3wk
d4kz3wk
Więcej tematów