Trwa ładowanie...
d3ad40t

Biała kiełbasa na Wielkanoc. Oto czym producenci faszerują ten przysmak

Biała kiełbasa, jako wyrób z surowego mięsa uzyskanego tuż po uboju, właściwie nie nadawałaby się do sprzedaży w sklepach. Byłaby zbyt nietrwała. Dlatego producenci muszą "udoskonalać wyrób" całym zestawem konserwantów i polepszaczy. Ekspert WP ujawnia, czego unikać w składzie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawdziliśmy skład białej kiełbasy w promocji na Wielkanoc 2019. Tych dodatków należy unikać.
Sprawdziliśmy skład białej kiełbasy w promocji na Wielkanoc 2019. Tych dodatków należy unikać. (East News, Fot: Andrzej Iwańczuk/Reporter)
d3ad40t

Błonnik i białko sojowe stosuje się dla zwiększenia masy oraz by oszczędzać na mięsie i obniżyć finalną cenę produktu. Maltodekstyna i glutaminian sodu to nośniki smaku, zapachu oraz konserwanty. Skorbianian sodu zapobiega procesowi psucia się mięsa, pomaga utrzymać jego barwę. Fosforany sprawią, by z kiełbasy nie wyciekała woda. To najczęściej stosowane sztuczne dodatki w białej kiełbasie.

Wylicza je Mariusz Kowalewski, prezes firmy Hortimex, ekspert w dziedzinie dodatków do żywności.

Sprawdziliśmy skład białej kiełbasy popularnej marki, dostępnej w promocji na Wielkanoc 2019. Okazuje się, że produkt zawierający 90 proc. mięsa miał w składzie aż 14 dodatków. Najtańsza biała kiełbasa, kosztująca niecałe 9 zł za kg, którą znaleźliśmy na półkach sieci hipermarketów, liczyła tylko 9 dodatków. Mięso stanowiło jednak tylko 61 proc. wyrobu - stąd niska cena. Dopełniacze masy to: woda, gluten pszenny oraz białko sojowe.

d3ad40t

- Biała kiełbasa od producenta przemysłowego, produkującego na dużą skalę, adresującego produkt na niższą półkę cenową, będzie zawierać więcej dodatków. U mniejszych, bardziej tradycyjnych producentów kilku składników nigdy nie zobaczymy - komentuje Mariusz Kowalewski.

Zobacz także: Strajk nauczycieli. Jarosław Gowin dostał niewygodne pytanie o zarobki

Lista niepożądanych składników w białej kiełbasie

Błonniki - służą wiązaniu wody i zwiększaniu masy produktu. Można do receptury użyć mniej mięsa, zastępując je wodą, co zwiększa masę. Błonniki dodaje się w celach obniżenia kosztu produktu.

d3ad40t

Maltodekstryna - jako nośnik aromatów stanowi także składnik mieszanek wspomagających dojrzewanie mięsa i utrzymanie barwy. Właściwości te wynikają stąd, iż maltodekstryna stanowi pożywkę dla pozytywnych bakterii, które biorą udział w procesie dojrzewania mięsa.

Białko sojowe - pomaga stworzyć pożądaną teksturę (konsystencję) kiełbasy. Produkt wygląda lepiej i bardziej apetycznie. Białko sojowe jest dużo tańszym produktem niż mięso, dlatego częściowo zastępuje je w produkcie, obniżając koszt wyrobu gotowego.

Glutaminian sodu E621 - wzmacnia właściwości smakowe produktu. Produkt jest bardziej smaczny, przyprawy mają bardziej intensywny smak, są lepiej wyczuwalne. Ten dodatek jest zakazany w białej kiełbasie.

Fosforany E451, E450 - mają właściwości emulgujące, pozwalają na tworzenie jednorodnej masy produktu. Dzięki nim nie pojawiają się wycieki i rozwarstwienia. Dodatkowo fosforany stabilizują w czasie jednorodność wyrobu. W całym okresie przydatności do spożycia kiełbasa pozostaje w takiej samej formie. Nie rozpada się, nie kruszy.

d3ad40t

- Tego wszystkiego producent może się pozbyć, zwłaszcza substancji wiążących wodę oraz "podbijających" smak. Niech pochodzi on z mięsa, a nie z wody z białkami i błonnikami. Na końcu listy umieściłem fosforany. Bez nich produkt nie zawierałby kilku procent wody, lecz byłby zapewne droższy - dodaje rozmówca WP.

Biała kiełbasa. Co może w niej być

Kilku dodatków trudno jest uniknąć producentom. Bez nich surowa biała kiełbasa praktycznie nie mogłaby trafić do handlu. Są stosowane dlatego, że trwałość wyrobu z surowego mięsa wynosiłaby zaledwie kilka dni.

Regulatory kwasowości - octan sodu, kwas cytrynowy, cytrynian sodu utrzymują odpowiednie pH produktu, przez co przeciwdziałają rozwojowi szkodliwych bakterii. Dodawane w celu zabezpieczenia kiełbasy na czas okresu przydatności do spożycia. Ponadto za ich pomocą reguluje się smak kiełbasy.

d3ad40t

Izoaskorbinian i askorbianian sodu - to przeciwutleniacze. Zapobiegają procesowi psucia mięsa, pomagają utrzymać barwę i opóźniają procesu starzenia mięsa.

Azotyn sodu E250 - zapobiega rozwojowi pleśni i niektórych bakterii, przez co wpływa na okres przydatności do spożycia. Zapobiega zmianom barwy kiełbasy. Dzięki azotynowi produkt, jeśli jest przechowywany zgodnie z zaleceniami przez cały okres ważności, jest bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia konsumentów.

Bez białej kiełbasy wielkanocny stół nie byłby kompletny East News
Bez białej kiełbasy wielkanocny stół nie byłby kompletny

Natury nie da się oszukać

Dodajmy, że świąteczne kontrole jakości mięs, w tym białej kiełbasy, przynoszą prawie zawsze niepokojące wyniki. W jednym z ostatnich badań Inspekcji Handlowej na 962 skontrolowanych partii produktów ze świeżego mięsa 218 nie spełniało norm jakości. Mało tego, w 40 przypadkach ujawniono ordynarne fałszerstwa. Wieprzowina zawierała tanie mięso z indyka, a biała kiełbasa glutaminian sodu.

d3ad40t

Dlatego przed świętami wielkanocnymi prawdziwe oblężenie przeżywają małe masarnie, które jako nieliczne oferują surową białą kiełbasę bez dodatków. - Prawdziwa surowa biała kiełbasa, bez grama konserwantów, wytrzyma bez parzenia, gotowania albo mrożenia najwyżej trzy dni. Potem zaczną się procesy psucia mięsa. Z tego powodu szczyt produkcji i sprzedaży przypada u nas na Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę - chwali się producent surowej białej kiełbasy z Bydgoszczy.

- Natury nie można oszukać. Nie da się kupić świeżego wyrobu zapas albo taniej niż 19 zł za kilogram. Sklepowe białe kiełbasy są tańsze, ale są też powszechnie faszerowane dodatkami - ostrzega.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ad40t

Podziel się opinią

Share

d3ad40t

d3ad40t
Więcej tematów