ŚwiatBezstrunowe skrzypce, wirtualny smyczek

Bezstrunowe skrzypce, wirtualny smyczek

Amerykański skrzypek, miłośnik muzyki
tworzonej za pomocą komputera, jest pomysłodawcą bezstrunowych
skrzypiec. Mają one rozwiązać problem bezbarwnej muzyki
generowanej przez komputer - podaje New Scientist.

Charles Nichols z Uniwersytetu Stanforda (USt) skonstruował elektroniczne skrzypce pozbawione strun. Według niego, ten wynalazek ma położyć kres bezdusznym i bezbarwnym dźwiękom wgrywanym do pamięci komputera za pomocą Musical Instruments Digital Interface (MIDI).

System MIDI generuje komputerowo dźwięki z zapisu nutowego, pozwala na dowolne ustalanie głośności oraz odtwarzanie nagranej muzyki na każdym kompatybilnym z MIDI sprzętem elektronicznym.

Poważnym brakiem tego systemu generowania muzyki jest niezdolność do oddania pełni barwy dźwięku. Jest to możliwe tylko w przypadku normalnych skrzypiec. Komputer bowiem nie potrafi odczytać np. kąta ułożenia smyczka względem strun skrzypiec - twierdzi Charles Nichols.

Nichols sfrustrowany tymi ograniczeniami, wymyślił i skonstruował urządzenie, które współpracując z komputerem wysyła dane dotyczące ruchów smyczka - poziome, pionowe, rotacyjne i podłużne. Zapewnia to bardziej realistyczny i żywy dźwięk - uważa Nichols.

Wirtualny smyczek pozwala użytkownikowi korzystać z urządzenia bez strun. Oddalenie smyczka od gryfu skrzypiec informuje o sile nacisku na struny. Kąt nachylenia względem gryfu informuje komputer o wygrywanych akordach.

Najbliższy publiczny koncert zaplanowany jest jeszcze na ten rok - zapowiada Nichols. (and)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)