Trwa ładowanie...

Bezrobocie w Polsce. Skala problemu jest większa, niż się wydaje

Bezrobocie w Polsce wzrasta. Według danych GUS w czasie pandemii koronawirusa zarejestrowało się około 100 tys. nowych bezrobotnych. To jednak nie pokazuje skali problemu. Bezrobocie może być znacznie wyższe.

Share
Bezrobocie w Polsce. Skala problemu jest większa, niż się wydaje
Źródło: Pixabay
d497cnv

Bezrobocie w Polsce

Statystyki bezrobocia w Polsce jak na razie nie oddają skali problemu. "Oficjalne informacje o bezrobociu są zbyt optymistyczne, bo większość osób, które straciły pracę, nie zarejestrowało się w urzędach pracy – stąd brak ich w jakichkolwiek statystykach" – podała cytowana przez money.pl prof. Joanna Tyrowicz z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i ośrodka badawczego GRAPE.

Jak podaje GUS, stopa bezrobocia w marcu wynosiła 5,4 proc., w kwietniu 5,8 proc., a w maju już 6 proc. Na koniec maja liczba bezrobotnych wynosiła 1 mln 11,7 tys. Od kwietnia przybyło 46 tys. osób bezrobotnych. Z kolei różnica między kwietniem a marcem wynosiła 56,4 tys. Oznacza to, że w czasie pandemii przybyło około 100 tys. bezrobotnych. To jednak nie są pełne dane.

d497cnv

Bezrobocie jest wyższe, niż pokazują oficjalne dane

Informacje na temat bezrobocia, przygotowane na podstawie liczby osób zarejestrowanych w urzędach pracy nie oddają skali problemu. Wiele osób nie rejestruje się bowiem w urzędach po tym, jak zostaną zwolnione z pracy. Szukają nowej pracy na własną rękę.

W związku z tym, według prof. Joanny Turowicz, w czasie pandemii koronawirusa w Polsce pracę straciło ok. 660 tys. osób. Z badania "Diagnoza+", przeprowadzonego wspólnie przez UW, GRAPE i Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych, wynika, że tylko 18 proc. osób, które straciły pracę, zarejestrowało się jako bezrobotni.

Zobacz wideo: Agata Duda i sondaż dla WP. "To nie są wybory pierwszej damy"

d497cnv

Podziel się opinią

Share
d497cnv
d497cnv
Więcej tematów