Bezpłatne badania zagrożenia cukrzycą
Bezpłatne badania zagrożenia cukrzycą typu drugiego można wykonać dziś i jutro w Warszawie. Na Polach Mokotowskich trwa od 10.00 do 18.00 akcja darmowych badań poziomu cukru we krwi oraz, również darmowe, konsultacje lekarskie.
Doktor Roman Urbański podkreśla, że badaniu powinny poddać się przede wszystkim osoby powyżej 45. roku życia. Jak podkreśliła profosor Anna Czech, krajowy konsultant do spraw diabetologii na zachorowanie na cukrzycę typu drugiego szczególnie narażone są osoby z grupy tak zwanego wysokiego ryzyka, czyli osoby otyłe, prowadzące siedzący tryb życia, z nadciśnieniem tętniczym, wysokim cholesterolem i trójglicerydami oraz te, których krewni chorują na cukrzycę.
Cukrzyca typu drugiego jest podstępną chorobą - może rozwijać się nawet przez 10 lat. Bardzo często powoduje groźne powikłania, na przykład prowadzi do miażdżycy, udaru mózgu i zawałów serca. Typowym objawem są ropne zakażenia stóp, w wyniku których konieczna może okazać się amputacja stopy. Osoba, która trafia do szpitala z zawałem serca może nie wiedzieć, że jest to rezultat cukrzycy typu drugiego.
Cukrzycy sprzyja brak aktywności ruchowej. Dlatego podczas warszawskiej akcji bezpłatnych badań organizatorzy przygotowali także sportowe atrakcje: ćwiczenia fitness, gry i zabawy a dla dzieci konkursy. Będzie też można porozmawiać z dietetykiem - wyjaśnił doktor Roman Urbański.
Bezpłatne badania zagrożenia cukrzycą oraz darmowa konsultacja lekarska zorganizowane w Warszawie są częścią ogólnopolskiej akcji. Kolejna odbędzie się 2 i 3 lipca w Krakowie. O terminach następnych badań w innych miastach będą informować lokalne ośrodki opieki zdrowotnej oraz lokalne media.
Mająca potrwać około pół roku akcja obejmie swym zasięgiem wszystkie miasta wojewódzkie oraz wybrane mniejsze ośrodki i placówki medyczne.