Trwa ładowanie...
d4coc1n

Bez konkretów w sprawie budowy S8. Mieszkańcy Dolnego Śląska zapowiadają protesty

Miesiąc temu zakończyły się konsultacje dotyczące Programu Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-2023. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie szanse realizacji ma ważny dla Dolnego Śląska projekt budowy drogi S8 na odcinku Wrocław-granica państwa.
Share
Bez konkretów w sprawie budowy S8. Mieszkańcy Dolnego Śląska zapowiadają protesty
Źródło: Fotolia, Fot: bzyxx
d4coc1n

O sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie. Budowa drogi S8 na odcinku Wrocław-Kłodzko-Boboszów była głównym postulatem protestujących w grudniu na drodze krajowej nr 8, którzy podkreślali nieprzystosowanie „ósemki” do wzmożonego ruchu, przez co podróż nią jest szczególnie niebezpieczna. Plan budowy S8 jako odciążenia dla DK8 na odcinku między Wrocławiem a granicą państwa poparli również samorządowcy i parlamentarzyści Dolnego Śląska.

Do końca stycznia trwały organizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju konsultacje społeczne nad Programem Budowy Dróg Krajowych w latach 2014-2023. Jednym z najważniejszych tematów była budowa wspomnianego odcinka drogi S8.

- Ministerstwo zapoznało się z uwagami i wnioskami zgłoszonymi podczas konsultacji publicznych Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Część ze zgłoszonych uwag dotyczących wpisania do programu nowych inwestycji, m.in. z uwagi na silne poparcie społeczne, będzie dalej analizowana. Wśród tej grupy znalazły się wnioski o realizację zadania polegającego na budowie S8 Wrocław - Kłodzko – Boboszów – mówi WP rzecznik MIR, Paweł Popa.

d4coc1n

Jednak mało prawdopodobne, by droga ta uzyskała klasę techniczną „S”. Dużo zależy również od współpracy w tej sprawie ze stroną czeską, o czym mówił podczas niedawnej wizyty na Dolnym Śląsku prezydent Bronisław Komorowski.

- Inwestycja ta nie jest zapisana w dokumentach strategicznych, które byłe brane pod uwagę podczas prac nad programem. W pierwszej kolejności analizie podlega zakres rzeczowy inwestycji oraz koszt jej realizacji – dodaje Popa. Rzecznik mówi także, że trudno obecnie jednoznacznie wskazać, jak będzie wyglądał program na lata 2014-2023. Powodem tego jest limit finansowy na nowe inwestycje.

Pewien czas temu na antenie Radia Wrocław Marcin Kożuchowski, jeden z inicjatorów grudniowych protestów, zapowiedział w związku z niepewnymi planami ministerstwa dotyczącymi budowy S8 kolejne protesty na DK8.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4coc1n

Podziel się opinią

Share
d4coc1n
d4coc1n
Więcej tematów