Trwa ładowanie...

"Bestialsko ich mordowano". Beata Szydło o Żołnierzach Wyklętych

- Ubeccy oprawcy poddawali ich nieludzkim torturom - mówi w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wicepremier Beata Szydło. Z okazji 1 marca, prezydent Andrzej Duda wręczy w piątek ważne odznaczenia, a w całej Polsce odbędą marsze i uroczystości.

Share
"Bestialsko ich mordowano". Beata Szydło o Żołnierzach Wyklętych
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Jakub Porzycki
d32uyk1

- Polska oddaje dziś hołd swoim synom, Żołnierzom Wyklętym - zaczyna w opublikowanym na Twitterze nagraniu Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. Podkreśla też, że "wdzięczni za przelaną przez nich krew, przypominamy 1 marca o dramatycznym losie, który ich spotkał".

- Walczyli przeciwko sowietyzacji Polski. Komunistyczna władza próbowała wymazać ich z kart historii Polski. Byli traceni i umierali w nieznanych miejscach - wspomniała.

d32uyk1

Beata Szydło zaznaczyła, że Żołnierze Wyklęci "byli więzieni w uwłaczających godności człowieka warunkach". - W katowniach, w których ubeccy oprawcy poddawali ich nieludzkim torturom i w miejscach kaźni, w których w bestialski sposób ich mordowano. Dotrzymali złożonej przysięgi i do końca pozostali niezłomni. Cześć i chwała bohaterom - kończy wicepremier.

Msza, marsze i uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Przypomnijmy, że z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych prezydent Andrzej Duda wręczy około południa odznaczenia państwowe, a wieczorem weźmie udział w Apelu Pamięci.

Po południu zaplanowane są też msze św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana w Warszawie oraz uroczystość przed dawnym aresztem śledczym Warszawa-Mokotów przy ul. Rakowieckiej 37, gdzie obecnie mieści się Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

d32uyk1

Uroczystości centralne przed Grobem Nieznanego Żołnierza na stołecznym placu Piłsudskiego planowane są wczesnym wieczorem. Po nich ulicami stolicy ma też przejść kilka marszy, a o godz. 20:35 Telewizja Polska wyemituje film pt. "Wyklęty".

"Choć Żołnierze Wyklęci oddawali ojczyźnie to, co najcenniejsze, dla władz PRL - i niestety, do dzisiaj przekonujemy się, że nie tylko dla nich - byli członkami bandy reakcyjnego podziemia, niegodnymi szacunku, wdzięczności i... życia. Chwała Żołnierzom Wyklętym!" - napisał w piątek na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który również zachęcił Polaków do upamiętnienia poległych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d32uyk1

Podziel się opinią

Share
d32uyk1
d32uyk1
Więcej tematów