ŚwiatBerlusconi: wprowadziliśmy nową moralność polityczną

Berlusconi: wprowadziliśmy nową moralność polityczną

Premier Włoch Silvio Berlusconi zarzucił włoskiej lewicy, że stosuje "sowieckie metody" i jest "jak najdalsza od demokracji", a sędziom, że prowadzą walkę polityczną. W ten sposób zamknął w Rzymie kampanię przed wyborami samorządowymi.

Berlusconi: wprowadziliśmy nową moralność polityczną
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Wybory w 13 z 20 regionów Włoch odbędą się w niedzielę oraz poniedziałek i będą ważnym testem politycznym dla rządzącej centroprawicy.

Całą kampanię wyborczą zdominowała ostra dyskusja polityczna, niemająca nic wspólnego z debatą o sytuacji w poszczególnych regionach kraju, a skoncentrowana na wymianie słownych ciosów między przedstawicielami rządzącej koalicji i opozycji. Przedwyborcze napięcie podniosło dodatkowo odrzucenie przez sądy administracyjne z powodów formalnych list kandydatów centroprawicy w Lombardii i Lacjum. W Lombardii lista została ostatecznie przywrócona.

Występując podczas finałowego wiecu w Wiecznym Mieście premier powtórzył zasadnicze tezy swej kampanii, atakując po raz kolejny sędziów. - Jest partia sędziów, która posługuje się wymiarem sprawiedliwości dla celów walki politycznej - stwierdził.

- To wybory regionalne, ale także polityczne i krajowe - powiedział Berlusconi. Wyraził przekonanie, że dzięki nim jego rząd otrzyma "dodatkowy bodziec, by wykonać prawdziwą pracę" i przeprowadzić niezbędne reformy.

- Ostatnio lewica wyskoczyła z tym, że można mnie porównać do dyktatora Korei Północnej za to, że prowadzę okupację ekranów telewizyjnych - podkreślił premier z sarkazmem.

Wcześniej tego dnia podczas połączenia telefonicznego z wiecem wyborczym w mieście L'Aquila Berlusconi oznajmił, że jego centroprawica wprowadziła "nową moralność polityczną", która - jak mówił - "nie polega na tym, by tylko kraść, ale by dotrzymać wszystkich zobowiązań podjętych wobec wyborców w czasie kampanii".

Ostatni dzień kampanii Berlusconiego, wypełniony przez serię wywiadów telewizyjnych i wygłaszane przez telefon przemówienia do uczestników wieców w różnych miastach, został określony przez komentatorów, jako "medialna artyleria".

Aby móc ją prowadzić, szef włoskiego rządu opuścił wcześniej unijny szczyt w Brukseli, pozostawiając wszystkie pełnomocnictwa do reprezentowania Włoch przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi.

Pier Luigi Bersani, lider Partii Demokratycznej, największej siły centrolewicowej opozycji, który całą kampanię skoncentrował na tematyce pracy, kryzysu gospodarczego i konieczności obniżenia obciążeń podatkowych, ostatni jej dzień spędził w przemysłowym Turynie. Tam przed największą fabryką koncernu Fiat spotkał się z robotnikami. W przemówieniu zwrócił uwagę na różnice między "partią imperatora", jak nazwał premiera Berlusconiego, a "partią ludową", jak określił swoje ugrupowanie.

- Kryzys się nie skończył, wiele nas jeszcze czeka - ostrzegł Bersani. Nawiązując do głównych tematów dyskusji politycznej w ostatnich tygodniach, lider PD oświadczył: "trzeba, abyśmy wreszcie zajęli się problemami ludzi, a nie sądami, telewizją, obsesjami naszego premiera".

Do "posłania tego rządu do domu" nawoływał lider opozycyjnej partii Włochy Wartości Antonio Di Pietro, zagorzały przeciwnik Berlusconiego.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)