Berlusconi trzęsie Temidą
Z ostrym sprzeciwem ze strony włoskich sędziów
i prokuratorów spotkała się zapowiedź premiera Silvio
Berlusconiego dotycząca reformy organizacji wymiaru
sprawiedliwości.
09.07.2003 | aktual.: 09.07.2003 13:44
Szef włoskiego rządu zapowiedział, że do końca lipca trafi do parlamentu projekt nowych przepisów, wprowadzających we włoskim wymiarze sprawiedliwości podział na sędziów i prokuratorów.
Struktura włoskiego sądownictwa pozwala na pełnienie przez sędziów i prokuratorów zamiennie funkcji oskarżycielskich i orzekających.
Zapowiadane przez Berlusconiego zmiany mają zapewnić rozdzielenie obu funkcji i ustanowienie odrębnych "specjalizacji" w drodze wprowadzenia osobnych egzaminów konkursowych.
Reforma struktury władzy sądowniczej budzi we Włoszech protesty zarówno jej przedstawicieli, obawiających się utraty niezawisłości, jak i opozycji przekonanej, że prawdziwą przyczyną zapowiadanych reform są procesy, w których premier jest oskarżony o korupcję i nadużycia.
Na pierwszej stronie dziennika "Corriere della sera" opublikowano we czwartek karykaturę, obrazującą planowane zmiany. Na rysunku rozmawia ze sobą dwóch starszych panów. Jeden z nich mówi, że "oskarżyciel nie będzie już mógł sędziować", a drugi odpowiada, że wobec tego "oskarżony nie będzie już stawał przed sądem".