Trwa ładowanie...

Polski kardynał musiał uciekać. Ostrzał pod Zaporożem [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 206. dzień wojny w Ukrainie. Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, przebywający w Ukrainie jako wysłannik papieża Franciszka, znalazł się w miejscu, gdzie doszło do strzelaniny. Nic mu się nie stało. - Po raz pierwszy w życiu nie wiedziałem, dokąd uciekać, bo nie wystarczy biec, trzeba wiedzieć dokąd - powiedział Polak. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraina. Polski kardynał w środku strzelaniny. "Nie wiedziałem, gdzie uciekać"Ukraina. Polski kardynał w środku strzelaniny. "Nie wiedziałem, gdzie uciekać"Źródło: Agencja Gazeta, PAP
d3qr1tz
Trwa łączenie
22:17, 17.09.2022

206. dzień wojny. Nagranie przygotowane przez ukraiński Sztab Generalny.

21:56, 17.09.2022

Zaplanowane na niedzielę krótkie spotkanie premier Wielkiej Brytanii Liz Truss z prezydentem USA zostało przełożone na środę, gdy obydwoje porozmawiają przy okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ - poinformowały służby prasowe z Downing Street. 

21:52, 17.09.2022

Doniesienia o warunkach pobytu w więzieniu krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego są dla Amnesty International "głęboko niepokojące". Organizacja domaga się jego natychmiastowego uwolnienia.  

21:43, 17.09.2022

Pomnik ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki w niedawno wyzwolonym Kupiańsku w obwodzie charkowskim. 

21:37, 17.09.2022

W Iziumie ekshumowano dotychczas 59 ciał - na większości zwłok są ślady nienaturalnej śmierci - poinformował gubernator obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy Ołeh Syniehubow.

Wśród osób, których zwłoki ekshumowano, było 16 mężczyzn-cywilów, 26 kobiet, 17 wojskowych. Pod Iziumem znaleziono łącznie ponad 450 grobów. "To tragiczny i straszny skutek półrocznej okupacji. Świat musi zobaczyć zbrodnie  Rosjan, by wszyscy winni ponieśli karę!" - napisał gubernator w mediach społecznościowych.

21:30, 17.09.2022

Rosyjscy żołnierze przywieźli ze sobą na front czerwoną flagę z symbolem ZSRR. Znalazł ją jeden z oddziałów armii Ukrainy.

21:25, 17.09.2022

Wołodymyr Zełenski powiedział, że tortury "były powszechną praktyką na okupowanym terytorium". - Tak robili naziści. Tak robią raszyści. I będą odpowiadać tak samo - i na polu walki i na salach sądowych. Zidentyfikujemy wszystkich, którzy torturowali, którzy znęcali się, którzy przynieśli to okrucieństwo tutaj, na ukraińską ziemię - zapewnił prezydent.

Zełenski powiedział, że "raszyzm" powtarza to, co robili naziści. -Oprócz tego, że nie robią mydła z ludzi, nie robią abażurów ze skóry... Skala nie jest na całą Europę... Ale zasada jest ta sama. Obozy, w  których gromadzą ludzi, by ich zabić. Deportacje. Spalone miasta i wsie - po raszyzmie nie zostaje nic żywego. Terror rakietowy. Masowe pochówki. Katownie. Brutalne znęcanie się nad żywymi ludźmi. I bezgraniczna,  nieukrywana nienawiść, z jaką usprawiedliwiają rozpoczętą przez siebie wojnę - wymieniał prezydent Ukrainy. 

21:20, 17.09.2022

Kontynuowane są prace ekshumacyjne w Iziumie na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie odkryto masowe pochówki. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że prowadzone są ekspertyzy i pozyskano nowe dowody tortur stosowanych przez rosyjskich wojskowych wobec pochowanych tam osób.

Szef państwa przekazał, że na wyzwolonym przez siły ukraińskie terytorium obwodu charkowskiego znaleziono już ponad 10 katowni. - Kiedy okupanci uciekali, porzucili nawet narzędzia tortur. Nawet na zwykłym dworcu w  Kozaczej Łopani znaleziono pomieszczenie służące do tortur, znaleziono  narzędzia do torturowania prądem. To zwykły dworzec! - powiedział Zełenski.

20:56, 17.09.2022

Zarówno źródła ukraińskie, jak i rosyjskie donoszą o silnych ostrzałach w okupowanym Chersoniu - podają dziennikarze, którzy są w Ukrainie.

20:45, 17.09.2022

Co najmniej cztery kraje europejskie - Polska, Estonia, Łotwa i Litwa - rozpoczęły w tym miesiącu kroki, aby  ograniczyć Rosjanom odwiedzania  ich krajów na podstawie wiz turystycznych, Australia powinna pójść tą  drogą - powiedział w wywiadzie dla "The Sydney Morning Herald" ambasador Ukrainy Wasyl Miroszniczenko. 

20:41, 17.09.2022

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał do utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni w ukraińskim mieście Izium. Lipavsky po informacji o odkryciu masowych grobów napisał  na Twitterze, że trybunał powinien powstać szybko.

"Takie  ataki na ludność cywilną w XXI wieku są odrażające i nie do pomyślenia. Nie można na nie przyzwolić" - napisał Lipavsky, którego kraj przewodniczy w tym półroczu Unii Europejskiej. "Będziemy pracować nad ukaraniem wszystkich zbrodniarzy wojennych" - zadeklarował.

20:31, 17.09.2022
20:29, 17.09.2022

Zdjęcia publikowane z ekshumacji masowych grobów cywilów zabitych przez Rosjan w Iziumie przypominają te sprzed ponad 80 lat z odkrycia masakry popełnionej przez służby ZSRR na terenie rosyjskiego Katynia wobec ponad 20 tys. polskich jeńców wojennych, uważa portugalski pułkownik w stanie spoczynku Carlos Mendes Dias.

Popularny  komentator polityczny powiedział w rozmowie z telewizją CNN Portugal, że prawdopodobnie zdjęcia ukazujące masowe zbrodnie Rosjan mogą się jeszcze powtórzyć, gdyż "miejsc takich jak Bucza czy Izium może  być na Ukrainie więcej".

20:16, 17.09.2022

- Ta pomoc jest konieczna. Rozdaliśmy wszystkim różańce od Ojca  Świętego, podobnie i żołnierzom. Nieważne, kto jakiego jest wyznania. Krzyż dla nich jest najważniejszy. Zakładali te różańce od papieża Franciszka od razu. Pomodliliśmy się przez chwilę, na tyle na ile żołnierz nam pozwalał.  Udzielałem błogosławieństwa wraz z biskupami wszystkim obecnym i czym prędzej rozchodziliśmy się, żeby nie można nas było namierzyć, bo wystarczy, że parę osób się zbiera i od razu następuje ostrzał - opowiedział kardynał Krajewski. 

20:14, 17.09.2022

- Po prostu Rosjanie strzelają do wszystkiego, co się rusza. Przestrzegano i pouczono nas, żeby tylko pozostawić jedzenie i szybko uciekać, żeby również nie narażać tych ludzi, bo wszędzie, gdzie ludzie się gromadzą, Rosjanie od razu strzelają i tak też było niestety, że w jednym miejscu między blokami nagle spadły rakiety. Dobrze, że był z nami żołnierz, który powiedział, gdzie uciekać, bo pierwszy raz nie wiedziałem, w którą stronę uciekać - relacjonował wysłannik papieża. 

20:13, 17.09.2022

- Cały czas są tam Rosjanie, ale także ludzie, którzy pozostali na miejscu, i którzy z różnych przyczyn nie wyjechali. Jest ok. 4 tysięcy. Pojechaliśmy do nich. Oni wiedzą, w jakich punktach się gromadzić. Tam podjeżdżaliśmy z wielkimi problemami. Trudno przedostać się do strefy  wojennej, ponieważ tam nie ma żadnych praw, nie ma tam żadnego kodeks - powiedział przebywający w Ukrainie prefekt Dykasterii do spraw Posługi  Miłosierdzia kardynał Konrad Krajewski. Papieski jałmużnik zrelacjonował  Radiu Watykańskiemu zdarzenie, w którym uczestniczył, gdy w czasie dostarczania pomocy humanitarnej znalazł się w miejscu strzelaniny. 

20:06, 17.09.2022

Kardynał Krajewski powiedział, że sobota jest dla niego szczególnym dniem, bo dokładnie dziewięć lat temu otrzymał święcenia biskupie w bazylice watykańskiej w obecności papieża. - Żyjemy - przekazał Ansie kardynał.

20:00, 17.09.2022

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko poinformował, że wojska rosyjskie ostrzeliwały Karamatorsk z systemów S-300. Pięć osób jest ranych. "Wśród poszkodowanych jest 16-latka, a najstarszy ranny cywil ma 72 lata" - przekazuje portal The Kyiv Independent. Zniszczone zostały dwa domy, a kilkadziesiąt budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych.

19:49, 17.09.2022

Tak wyglądała następna rosyjska katownia, o której w sobotę poinformowali Ukraińcy.

19:47, 17.09.2022

Dzięki naprawie linii energetycznej okupowana przez wojsko rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa znów jest podłączona do ukraińskiej sieci - poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Jak zaznaczyła organizacja, jej przedstawiciele dowiedzieli się w sobotę,  że jedna z czterech głównych linii energetycznych łączących elektrownię z ukraińską siecią została naprawiona.

Linią dostarczana jest energia potrzebna do chłodzenia reaktorów i innych niezbędnych funkcji bezpieczeństwa siłowni. 

19:31, 17.09.2022

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski, przebywający na Ukrainie jako wysłannik papieża Franciszka, znalazł się w miejscu, gdzie doszło do strzelaniny. Nic mu się nie stało. W wywiadzie dla portalu Vatican News w sobotę przyznał: "Po raz pierwszy w życiu nie wiedziałem, dokąd uciekać, bo nie wystarczy biec, trzeba wiedzieć dokąd".


W rozmowie z watykańskimi mediami prefekt Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, który jest w Zaporożu opowiedział, że wraz z dwoma biskupami - katolickim i protestanckim oraz z towarzyszącym mu żołnierzem pojechał zawieźć pomoc do jednego z miejsc w tym rejonie. W pewnym momencie grupa usłyszała strzały i wszyscy musieli uciekać.


Według jego relacji wszystko dobrze się skończyło i cała pomoc została przekazana; także różańce pobłogosławione przez papieża.


Vatican News zaznacza, że polski kardynał określił trwającą na Ukrainie wojnę jako "bez litości", wobec której - jak mówił wcześniej - "brakuje łez i brakuje słów".


Kardynał Krajewski dodał, że sobota jest dla niego szczególnym dniem, bo dokładnie dziewięć lat temu otrzymał święcenia biskupie w bazylice watykańskiej w obecności papieża. "Żyjemy" - przekazał Ansie kardynał.

19:20, 17.09.2022

Rosjanie wydrapali psu na nosie "Z", czyli symbol "operacji specjalnej" w Ukrainie. Nagranie z obwodu charkowskiego.

19:17, 17.09.2022

Zachar Prilepin - weteran obu wojen czeczeńskich, nacjonalistyczny działacz i pisarz - narzeka w rosyjskiej telewizji państwowej na zbyt małą ilość żołnierzy zaangażowanych na froncie w Ukrainie. Zapewnia, że Rosja ma odpowiednią ilość mężczyzn, by "podołać trudom tej kampanii". 


Jednocześnie - o zgrozo - zaleca, by Rosja skupiła się na "ekonomicznym" odcinku frontu. Ma na myśli to, by Ukraińców "zagłodzić, pozbawić ogrzewania, bieżącej wody i kanalizacji". 

18:59, 17.09.2022

Oto łupy, których Rosjanie nie zdołali zabrać ze sobą: pralka, bojler i... spora kolekcja grzejników.

18:35, 17.09.2022

Prokuratorzy przeprowadzili oględziny piwnicy w miejscowości Kozacza Łopań w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy, gdzie podczas okupacji rosyjska armia torturowała ludzi - poinformowało w sobotę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.


Piwnica mieściła się w budynku, w którym zorganizowano posterunek tzw. ludowej milicji Kozaczej Łopani. Ustalono, że podczas okupacji miejscowości przedstawiciele Rosji "utworzyli pseudo organy ścigania, a w piwnicy zorganizowano katownię, w której poddawano torturom cywilów" - czytamy w komunikacie.


Podczas oględzin znaleziono dokumenty potwierdzające funkcjonowanie pseudokomisariatu.


Zidentyfikowano osoby, które pracowały dla okupantów; podejmowane są działania, by pociągnąć ich do odpowiedzialności karnej - dodano.

18:26, 17.09.2022

Zaporoska Elektrownia Atomowa została ponownie przyłączona na ukraińskiej sieci energetycznej - poinformowała  Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Jej eksperci znajdują się na miejscu. 

Źródła: ukrinform.ua, unian,ua, pravda.com.ua, 24tv.ua, PAP, bbc.com, reuters.com, tass.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3qr1tz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3qr1tz
Więcej tematów