ŚwiatBenedykt XVI: papież nie może narzucić wiary

Benedykt XVI: papież nie może narzucić wiary

"Papież nie może narzucić innym w sposób autorytarny wiary", ale może "rozbudzać wrażliwość na prawdę" - sformułowania te znajdują się w przemówieniu, jakie Benedykt XVI miał wygłosić w czwartek na rzymskim uniwersytecie La Sapienza.

Benedykt XVI: papież nie może narzucić wiary
Źródło zdjęć: © AFP

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protesty-przeciw-wizycie-papieza-6038637245555841g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/protesty-przeciw-wizycie-papieza-6038637245555841g )
Protesty przeciw wizycie papieża na uniwersytecie w Rzymie

Z powodu protestów wykładowców i studentów odwołał swą wizytę. W środę Watykan ogłosił tekst papieskiego wystąpienia, które zostało wysłane na uczelnię. Publikuje je także dziennik "L'Osservatore Romano".

W przemówieniu papież kładzie nacisk na laickość i autonomię rzymskiego uniwersytetu i podkreśla, że jest on wolny od wpływu władz politycznych i kościelnych. Apeluje jednocześnie o to, by rozum "nie był głuchy na wielkie orędzie wiary chrześcijańskiej" i by nie stracił "odwagi dążenia do prawdy".

Ponadto Benedykt XVI przypomina wykład, jaki wygłosił na uniwersytecie w Ratyzbonie w 2006 roku, a który z powodu zawartych w nim słów o mieczu Mahometa, uznanych za krytykę islamu, wywołał falę protestów w świecie muzułmańskim. Przemawiałem tam, tak, jako papież, ale przede wszystkim jako były wykładowca mojego uniwersytetu, starając się połączyć wspomnienia i aktualną tematykę - wyznaje.

Za szczególnie znaczący w odniesieniu do zdarzeń, które nakłoniły papieża do odwołania wizyty, można uznać fragment, w którym pisze on, że La Sapienza była kiedyś uniwersytetem papieskim. Dzisiaj zaś jest uniwersytetem świeckim, posiadającym autonomię, która leżąc u jego podstaw, stanowiła zawsze część natury uczelni; musi być ona wyłącznie związana z władzą prawdy - zauważa Benedykt XVI.

Wyraża przekonanie, że chrześcijańskie orędzie musi stanowić zawsze zachętę do poszukiwania prawdy i siłę przeciwko naciskom władzy i interesów.

Papież zwraca uwagę na to, że nawet jeśli różne rzeczy, wypowiedziane przez teologów w toku dziejów czy też wcielone w praktykę przez władze kościelne okazały się fałszywe i dzisiaj "wprawiają nas w zakłopotanie", nie można zamykać się na to, co religie, a szczególnie wiara chrześcijańska otrzymały i podarowały ludzkości jako wskazówki na drogę.

Jako zagrożenia obecne w świecie zachodnim Benedykt XVI wymienił to, że człowiek uznając wielkość swej wiedzy i władzy podda się wobec prawdy, a także to, iż teologia zostanie zepchnięta do sfery prywatnej.

Co papież może zrobić albo powiedzieć na uniwersytecie? - pyta. Odpowiada następnie, że nie powinien starać się narzucić innym w autorytarny sposób wiary, która może zostać ofiarowana jedynie w wolności. Jego zadaniem jest rozbudzać wrażliwość na prawdę i zachęcać zawsze rozum, by poszukiwał prawdy, dobra, Boga.

Sylwia Wysocka

Źródło artykułu:PAP
rzympapieżwatykan

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)