Benedykt XVI o soborowej deklaracji "Nostra Aetate"
Benedykt XVI zapewnił, że jego najszczerszym zamiarem jest działanie na rzecz dalszego pojednania między chrześcijanami a Żydami, w czym podążać będzie śladami Jana Pawła II.
27.10.2005 | aktual.: 27.10.2005 18:45
W przesłaniu do przewodniczącego watykańskiej Komisji ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem kardynała Waltera Kaspera, wystosowanym z okazji 40-lecia ogłoszenia słynnej deklaracji Soboru Watykańskiego "Nostra Aetate", papież przypomniał, że pozwoliła ona przezwyciężyć wzajemne uprzedzenia, pogardę i wrogość.
W ogłoszonym liście papież zwrócił uwagę na to, że ten historyczny soborowy dokument zapoczątkował nową erę w stosunkach z narodem żydowskim i stworzył podstawy do szczerego dialogu teologicznego.
Rocznica daje nam znakomitą sposobność, by wyrazić wdzięczność Wszechmogącemu Bogu za świadectwo tych wszystkich, którzy mimo złożonej i często bolesnej historii, zwłaszcza zaś po tragicznym doświadczeniu szoah, podsyconego przez neopogańską ideologię rasistowską, odważnie działali na rzecz pojednania i większego zrozumienia między chrześcijanami i Żydami - podkreślił Benedykt XVI.
Papież przypomniał, że "Nostra Aetate" położyła nacisk na potrzebę przezwyciężenia uprzedzeń z przeszłości, nieporozumień, obojętności oraz języka pogardy i wrogości. "Deklaracja - dodał papież - była okazją do większego wzajemnego zrozumienia i szacunku, współpracy, a także często przyjaźni między katolikami i Żydami".
Zdaniem Benedykta XVI, czterdzieści lat później konieczne jest odnowienie zobowiązania do kontynuowania pracy, która jeszcze pozostała do wykonania.
Od pierwszych dni mojego pontyfikatu, a w szczególny sposób podczas mojej niedawnej wizyty w synagodze w Kolonii, mówiłem o moim stanowczym zdecydowaniu, by podążać śladami wyznaczonymi przez mego umiłowanego poprzednika papieża Jana Pawła II - napisał Benedykt XVI.
Papieskie przesłanie kończy się wyrażeniem nadziei, że zarówno w dialogu teologicznym, jak i w codziennych kontaktach oraz współpracy chrześcijanie i Żydzi będą wspólnie działać na rzecz krzewienia świętości życia, godności człowieka, praw rodziny i budowy dla przyszłych pokoleń świata sprawiedliwości, pojednania oraz pokoju.
List ten został odczytany w Rzymie podczas uroczystości z okazji 40. rocznicy ogłoszenia deklaracji przez papieża Pawła VI. W spotkaniu tym udział biorą między innymi przedstawiciele Watykanu oraz Światowego Kongresu Żydów. Polski Episkopat reprezentuje metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki.
Dokument "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich został ogłoszony przez Pawła VI 28 października 1965 roku. Znalazły się w nim historyczne słowa: "Kościół, który potępia wszelkie prześladowania, przeciw jakimkolwiek ludziom zwrócone, pomny na wspólne z Żydami dziedzictwo, opłakuje - nie z pobudek politycznych, ale pod wpływem religijnej miłości ewangelicznej - akty nienawiści, prześladowania, przejawy antysemityzmu, które kiedykolwiek i przez kogokolwiek kierowane były przeciw Żydom".
"Kościół - podkreślili ojcowie soborowi - odrzuca jako obcą duchowi Chrystusowemu wszelką dyskryminację czy prześladowanie stosowane ze względu na rasę czy kolor skóry, na pochodzenie społeczne czy religię".
Sylwia Wysocka