Benedykt XVI o Janie Pawle II
Całe spotkanie z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański Benedykt XVI poświęcił przypadającej 27. rocznicy wyboru Jana Pawła II. Na Placu świętego Piotra były setki pielgrzymów z całej Polski. Wszystkich Benedykt XVI wezwał do modlitwy o zachowanie cennego dziedzictwa polskiego papieża.
Dziesiątkom tysięcy wiernych z całego świata, zgromadzonych przed bazyliką watykańską, Benedykt XVI powiedział po włosku: Wraz z wyborem Jana Pawła II rozpoczął się jeden z najdłuższych pontyfikatów w dziejach Kościoła, podczas którego papież z dalekiego kraju stał się autorytetem moralnym także dla wielu niechrześcijan i niewierzących, co potwierdziły wzruszające dowody miłości okazywane w czasie jego choroby i wielki ból po jego śmierci. Wszyscy to pamiętamy.
Przypomniał, że trwa nieprzerwana pielgrzymka niezliczonych wiernych do grobu papieża.
Również to - dodał Benedykt XVI - w znamienny sposób dowodzi, jak bardzo umiłowany Jan Paweł II trafił do ludzkich serc, przede wszystkim dzięki swemu świadectwu miłości i poświęcenia w cierpieniu.
Mogliśmy w nim podziwiać siłę wiary oraz modlitwy i całkowite oddanie Najświętszej Maryi, która zawsze mu towarzyszyła i chroniła go, szczególnie w najtrudniejszych i najbardziej dramatycznych momentach jego życia - powiedział papież, odnosząc się wyraźnie do zamachu na Jana Pawła II w 1981 roku.
Benedykt XVI podkreślił, że dzięki radiu i telewizji wierni na całym świecie łączyli się z polskim papieżem w modlitwie maryjnej i za jego przykładem mogli odkryć ją na nowo.
Jan Paweł II był człowiekiem kontemplacji i misji - mówił Benedykt XVI.
W godzinie tak mu drogiej modlitwy Anioł Pański mamy obowiązek wspominać go w tę rocznicę, dziękując jeszcze raz Bogu za to, że obdarował Kościół i świat tak godnym następcą apostoła Piotra. Niech Maryja pomoże nam zachować jego cenne dziedzictwo - zakończył papież swe rozważania przed modlitwą.
Po polsku powiedział: Dziś wspominamy wybór na Stolicę Świętego Piotra Jana Pawła II, pierwszego papieża z rodu Polaków. Dziękując Dobremu Bogu za jego ofiarną posługę Kościołowi i całej rodzinie ludzkiej, ponawiamy zobowiązanie przyjęcia jego nauczania oraz naśladowania jego życia.
Słowa te entuzjastycznie przyjęli licznie zgromadzeni na Placu pielgrzymi z Polski, którzy trzymali dziesiątki biało-czerwonych flag.
Sylwia Wysocka