Benedykt XVI modli się o zgodę i pokój na świecie
O zgodę i pokój na świecie modlił się Benedykt XVI podczas audiencji generalnej na Placu świętego Piotra. Po polsku papież pozdrowił pracowników i słuchaczy Polskiego Radia z okazji jego osiemdziesięciolecia.
Przemawiając po włosku papież zwrócił uwagę na aktualność modlitwy o pokój, napisanej w pierwszym wieku chrześcijaństwa przez papieża Klemensa, który w liście do Kościoła w Koryncie prosił o zakończenie sporów, jakie tam wybuchły: O tak, Panie, niech zajaśnieje dla nas Twoje oblicze dla naszego dobra w pokoju. Chroń nas Twoją ręką potężną, wyciągniętym ramieniem wybaw od grzechu każdego i ocal od tych, co nienawidzą nas niesprawiedliwie. Daj nam zgodę i pokój, nam samym i wszystkim mieszkańcom tej ziemi, tak, jak dałeś je ojcom naszym, kiedy wzywali Cię pobożnie, w wierze i w prawdzie.
Benedykt XVI dodał, że słowami tej modlitwy mogą modlić się o pokój także wszyscy ludzie naszych czasów.
Papież pozdrowił obecnych na audiencji młodych Izraelczyków i Palestyńczyków, którzy przybyli do Rzymu na seminarium "Edukacja dla pokoju".
Zwracając się po polsku papież pozdrowił pracowników i słuchaczy Polskiego Radia w osiemdziesięciolecie jego istnienia. Następnie dodał: Wszystkim wam dziękuję za dobroć i modlitwę. Nawiedzenie grobów apostołów Piotra i Pawła niech owocuje w was pogłębieniem wiary. Niech Bóg błogosławi wam i waszym najbliższym.
Wśród 30 tysięcy pielgrzymów z całego świata było 3 tysiące Polaków, między innymi ogólnopolska pielgrzymka NSZZ "Solidarność".
Benedykt XVI przypomniał o przypadającej w środę 27 rocznicy śmierci Jana Pawła I podkreślając, że jest on "niezapomniany dla nas wszystkich". Poprzednik polskiego papieża zmarł 28 września 1978 roku, po zaledwie 33 dniach pontyfikatu.
Po dwóch miesiącach pobytu w Castel Gandolfo, Benedykt XVI powrócił rano do Watykanu do odnowionego apartamentu w Pałacu Apostolskim, w którym, jak wynika z nieoficjalnych informacji, podczas kapitalnego remontu całkowicie wymieniono wystrój i umeblowanie. Dwukrotnie powiększono gabinet papieża, większy pokój do pracy ma także jego osobisty sekretarz ksiądz Georg Gaenswein. Pojawił się nowy fortepian, który zastąpił dotychczasowy wysłużony instrument, przeniesiony z mieszkania kardynała Ratzingera.
Sylwia Wysocka