WP

Belgijska gazeta kpi z polskiej tragedii

Belgijska gazeta opublikowała karykaturę, naśmiewającą się z polskiej tragedii. Rysownik narysował orła wbitego głową w polską flagę i podpisał to sformułowaniem "Eagle has landed" ("Orzeł wylądował") - informuje portal rmf24.pl. Przeciwko publikacji zaprotestowała polska ambasada.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Belgijska gazeta kpi z polskiej tragedii
(Gazet van Antwerpen)
WP

Karykaturę zamieściła w poniedziałek belgijska gazeta "Gazet van Antwerpen" na swojej drugiej stronie.

Polacy na całym świecie żegnają ofiary katastrofy pod Smoleńskiem - galeria.

Dziennikarz RMF FM usłyszał od redaktora naczelnego gazety, że redakcja nie ma zamiaru za to przepraszać. Z kolei w rozmowie z Polską Agencją Prasową redaktor naczelny Pascal Kerkhove zapewnił, że publikacja nie miała nikogo urazić. - Mogę zrozumieć emocje Polaków po tej straszliwej tragedii, w której zginął prezydent i 95 innych osób. Nigdy nie zamierzaliśmy urazić ani rodzin, ani ich bliskich. Nigdy nikogo nie mieliśmy zamiaru obrazić - powiedział.

WP

Polscy eurodeputowani skrytykowali rysunek. Pod wspólnym listem w sprawie publikacji podpisali się w środę trzej szefowie polskich delegacji w PE: Jacek Saryusz-Wolski w imieniu PO-PSL, Ryszard Legutko w imieniu PiS oraz Bogusław Liberadzki w imieniu eurodeputowanych SLD-UP.

"Wyrażamy nasz smutek z powodu publikacji - głosi list. - Jako naród straciliśmy naszego Prezydenta, naszą Pierwszą Damę i 94 innych wysokich urzędników i współobywateli. Jako ludzie straciliśmy przyjaciół i osoby, na których nam bardzo zależało. Ludzie z całego świata okazali nam wsparcie i współczucie. Z tego powodu jest nam jeszcze trudniej zrozumieć, dlaczego ktoś w sercu Unii Europejskiej miałby robić pośmiewisko z tragedii".

Już wcześniej ambasador RP w Belgii Sławomir Czarlewski wystosował ostry protest do redaktora naczelnego gazety, domagając się opublikowania oficjalnych przeprosin na jej łamach. Polacy, którzy poczuli się urażeni publikacją, są proszeni o kierowanie osobistych protestów bezpośrednio do redakcji "Gazet van Antverpen", by zwiększyć presję. Interwencję zapowiedział także honorowy konsul RP we Flandrii.

Słowa "Eagle has landed" zostały wypowiedziane podczas pierwszego lotu na Księżyc przez załogę Apollo 11, gdy wylądowano. "Eagle" ("Orzeł") był nazwą lądownika.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP