Trwa ładowanie...

Bela Biszku, komunistyczny szef MSW Węgier skazany na 5,5 roku więzienia

Sąd w Budapeszcie skazał byłego komunistycznego szefa MSW, 92-letniego Belę Biszku, na 5,5 roku więzienia za zbrodnie wojenne popełnione po zdławieniu antysowieckiego powstania na Węgrzech w 1956 roku.

Bela Biszku, komunistyczny szef MSW Węgier skazany na 5,5 roku więzieniaŹródło: PAP, fot: Janos Marjai
d27ugrh
d27ugrh

To pierwszy proces przeciwko komunistycznemu urzędnikowi tak wysokiej rangi na Węgrzech. Biszku został oskarżony ponad 20 lat od upadku komunizmu.

Należał do władz partii komunistycznej po październikowym powstaniu zdławionym przez wojska ZSRR; był sekretarzem Komitetu Centralnego Węgierskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. Komitet ten utworzył zbrojne milicje do prowadzenia represji. M.in. strzelały one do tłumów na dwóch grudniowych wiecach w 1956 roku - w Budapeszcie i w mieście Salgotarjan, gdzie zabiły 49 osób.

Funkcję ministra spraw wewnętrznych pełnił w latach 1957-1961 w rządzie Janosa Kadara, był sekretarzem KC był w latach 1962-1978.

Biszku został także uznany za winnego innych przestępstw, w tym negowania zbrodni reżimu komunistycznego, co na Węgrzech jest nielegalne tak samo jak negowanie Holokaustu.

Od werdyktu Biszku może się jeszcze odwołać.

d27ugrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ugrh
Więcej tematów