Trwa ładowanie...
Donald Trump

Będzie spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Znamy datę

Prezydent USA oraz dyktator Korei Północnej spotkają się 12 czerwca w Singapurze. Datę i miejsce spotkania ujawnił Donald Trump na Twitterze.

Share
Będzie spotkanie Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem. Znamy datę
Źródło: PAP/EPA, Fot: JUSTIN LANE
d2s627j

Trump zapowiedział we wpisie, że obaj przywódcy postarają się, by "był to szczególny moment dla pokoju na świecie".

Media spekulowały o spotkaniu Trumpa i Kim Dziong Una już od dawna, a wśród potencjalnych lokalizacji najczęściej wymieniano właśnie Singapur. Prezydent USA wykluczył zorganizowanie szczytu w strefie zdemilitaryzowanej między Koreą Północną i Koreą Południową.

d2s627j

Jak donosi Reuters, do spotkania doszło, gdyż zniknęła główna przeszkoda na drodze do ocieplenia relacji pomiędzy oboma krajami - Korea Północna uwolniła trzech obywateli USA.

Zobacz także: Jesteśmy bogatsi od Greków i niebawem przegonimy Portugalczyków

Zwolnieni Amerykanie to Kim Dong Chul, Kim Hak Song i Tony Kim, znany również jako Kim Sang Duk. Ten pierwszy został aresztowany w Korei Północnej w 2015 roku pod zarzutem działalności wywrotowej, po czym w marcu 2016 roku skazano go na 10 lat więzienia i pracy przymusowej. Z kolei Kim Hak Song i Tony Kim zostali aresztowani odpowiednio w maju i w kwietniu 2017 roku z powodu rzekomej działalności antypaństwowej. Obaj wykładali na uniwersytecie naukowo-technicznym w Pjongjangu.

Prezydent USA wspominał, że spotkanie jest możliwe już pod koniec kwietnia. Wówczas zapowiadał, że może dojść do niego w perspektywie "trzech-czterech tygodni". Trump podkreślał wówczas, że jednym z jego priorytetów jest denulearyzacja Półwyspu Koreańskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2s627j

Podziel się opinią

Share
d2s627j
d2s627j
Więcej tematów