PolskaBędzie praca dla celników

Będzie praca dla celników

26.06.2003 12:15, aktualizacja: 26.06.2003 12:58

Co będzie z celnikami po przystąpieniu
Polski do UE? - pytali premiera posłowie SLD. Leszek
Miller odpowiedział, że funkcjonariusze służb celnych przejmą
część obowiązków związanych z kontrolą podatków; ponadto przejdą
do nowo powstających izb celnych.

Władysław Rak i Zofia Grzebisz-Nowicka przypomnieli, że pracownicy służby celnej mają ustawowo zagwarantowaną ciągłość i stabilność służby, a w związku ze zniesieniem granic celnych tylko część z funkcjonariuszy będzie potrzebna.

Premier zapewnił, że rząd podjął już działania, które dostosują funkcjonariuszy administracji celnej do nowej sytuacji. Rządowy projekt ustawy o wojewódzkich kolegiach skarbowych wprowadza rozszerzenie kompetencji służby celnej, np. przyznaje organom celnym uprawnienia organów podatkowych - tłumaczył Miller. Obecnie są rozpatrywane poprawki senackie do tej ustawy. Planuje się też alokację funkcjonariuszy celnych. Zostaną powołane nowe izby celne w województwach gdzie ich nie ma, więc będzie możliwość przesunięcia tam celników - poinformował premier.

Miller ustosunkował się też do pytania o dodatkowe zadania dla administracji celnej, wynikające z wprowadzenia wspólnego unijnego rynku.

Poinformował, że spora część obecnej kadry zostanie wykorzystana przy realizacji wspólnej polityki rolnej, m.in. do kontroli fizycznej towarów objętych wspólną polityką, do granicznych kontroli tranzytu tych towarów i kontroli dokumentacji przedsiębiorców korzystających z dopłat eksportowych. Inne zadanie, to obsługa systemów statystycznych, obejmujących rejestracje i gromadzenie informacji dotyczących wspólnego obrotu towarów.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także