Będzie orędzie Kościołów Polski i Rosji z wezwaniem do przebaczenia
Wspólne orędzie rosyjskiej Cerkwi i polskiego Kościoła katolickiego do narodów Rosji i Polski będzie zawierało wezwanie do wzajemnego przebaczenia win i budowania wspólnej przyszłości - poinformował w czwartek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
21.06.2012 | aktual.: 21.06.2012 14:49
Orędzie ma zostać podpisane 17 sierpnia w Warszawie podczas wizyty zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego patriarchy Cyryla I. Dokument, którego treść została w marcu ustalona przez przedstawicieli Episkopatu Polski i Patriarchatu Moskiewskiego, mają podpisać patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl I oraz przewodniczący KEP abp Józef Michalik.
Podpisaniu orędzia poświęcone jest 358. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski we Wrocławiu.
Jak powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy KEP ks. Józef Kloch, orędzie zawiera zarówno refleksję historyczną nad tym co się działo między oboma narodami, jak i wezwanie do wzajemnego przebaczenia sobie win. - Zawiera również wezwanie do budowania wspólnej przyszłości. Traktowania siebie nawzajem jako dobrych sąsiadów, jako ludzi, którzy są związani więzami przyjaźni - powiedział ks. Kloch.
Metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz uważa, że na skutki jakie wywoła dokument będzie trzeba zapewne poczekać. Pytany, czy orędzie będzie miało przełomowy charakter: "W momencie podpisywania orędzia nikt tego nie wie. Ponad 40 lat temu nie wiedzieliśmy, co będzie owocem listu biskupów polskich od niemieckich, a potem okazało się, że owoce przyszły później, ale były ogromne, mimo trudności. Dialog między Kościołem prawosławnym w Rosji i Kościołem katolickim w Polsce nie jest łatwy, ale chcemy tego dialogu i jego wyrazem jest orędzie - list do wiernych obu Kościołów i ludzi obu narodów. To wyjściowy sygnał (...), dlatego że problem zaszłości między Rosją a Polską jest duży i skomplikowany".
Dodał, że orędzie jest odezwą moralną. - Jakie będą efekty, czy będzie to początek nowej drogi, to się okaże - powiedział biskup.
Co dalej z Funduszem Kościelnym?
Jak zapowiedział rzecznik KEP podczas obrad zebrania Konferencji Episkopatu Polski biskupi zajmą się również problematyką katechezy w szkołach, wysłuchają informacji na temat rozmów z rządem w sprawie przekształcenia Funduszu Kościelnego i zastąpienia go dobrowolnym odpisem podatkowym zaproponowanym przez rząd w wysokości 0,3 proc.
- Nie przypuszczam, żeby była to kwestia szerzej poruszana, bo stanowisko strony kościelnej jest dobrze znane - powiedział ks. Kloch.
Przypomniał, że wciąż trwają negocjacje z rządem. - Strona kościelna podkreśla, że są dwa punkty wyjściowe i że chcemy się spotkać gdzieś w środku. Na samym początku strona kościelna mówiła o jednym procencie (odpisu), dziś mówimy o 0,6 czy 0,5 procenta czyli strona kościelna jest elastyczna, a ze strony rządu jest ciągle 0,3 procenta. Nie ma żadnej zmiany - mówił rzecznik.
Ks. Kloch zwrócił również uwagę na zaproponowaną przez Kościół tzw. kotwicą (ma uchronić budżet państwa przed przekazywaniem na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych środków finansowych wyższych niż te, które obecnie są przekazywane w ramach Funduszu Kościelnego). - Strona kościelna deklaruje, że jeśli 0,5 czy 0,6 procenta przyniesie większe wpływy niż dotąd otrzymywane z budżetu państwa, to ta różnica zostanie w Skarbie Państwa - powiedział rzecznik.
Wiele uwagi biskupi mają poświęcić inicjatywom związanym z przeżywaniem Roku Wiary, który ogłosił papież oraz sierpniowemu Kongresowi Nowej Ewangelizacji. Biskupi wybiorą też m.in. nowego przewodniczącego Rady ds. Środków Społecznego Przekazu, w związku z kończącą się drugą kadencją abp. Sławoja Leszka Głódzia oraz nowego przewodniczącego Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji. Pełniący tę funkcję bp Wojciech Polak złożył rezygnację po wyborze na sekretarza generalnego Episkopatu.
Okazją do spotkania biskupów we Wrocławiu jest przypadający 24 czerwca jubileusz 50-lecia kapłaństwa metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego. Msza św. jubileuszowa pod jego przewodnictwem, z udziałem biskupów i gości zostanie odprawiona w sobotę w katedrze wrocławskiej. Homilię wygłosi prymas Polski abp Józef Kowalczyk.
358. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończy się w piątek.