Będzie obowiązek przyjęcia uchodźców? "Większość w UE jest za"
Jest gotowy dokument reformujący system azylowy Unii Europejskiej - wynika z nieoficjalnych doniesień. Wbrew oczekiwaniom Polski i Węgier zakładać ma obowiązkowy mechanizm rozdziału uchodźców.
O wynikach negocjacji państw członkowskich Unii, które toczą się na grupach roboczych informuje RMF FM. Z ustaleń stacji wynika, że obowiązek przyjmowania uchodźców zostanie wprowadzony na stałe.
Ostateczna decyzja zostanie ogłoszona w czerwcu, po kolejnej turze negocjacji. Do sprecyzowania są jednak są już tylko szczegóły, bo większość państw opowiedziała się za rozwiązaniem, które nie daje poszczególnym rządom wyboru.
- Element obowiązkowości rozdziału uchodźców będzie na pewno - mówi rozmówca RMF FM.
Zobacz także: Stanowcza reakcja Beaty Kempy na doniesienia ws. "sankcji" dla Polski
Porażka rządu PiS?
Kraje Grupy Wyszehradzkiej nadal protestują przeciwko takim rozstrzygnięciom i nie chcą automatycznego charakteru mechanizmu. Brukselska reporterka stacji ustaliła jednak, że presja ze strony innych przywódców jest coraz większa.
Już wcześniej pojawiły się doniesienia, że Węgry ustąpią w tej sprawie po kwietniowych wyborach w tym kraju. W zamian chcą zapewnienia ochrony granic zewnętrznych oraz uzyskania zgody na możliwość wyboru uchodźców.
Zmiana stanowiska Węgier będzie jednoznaczna ze złamaniem solidarności Grupy Wyszehradzkiej ws. migracji, a tym samym doprowadzi do osamotnienia Polski.