Trwa ładowanie...
d4epw7b

Będzie marsz w rocznicę śmierci zastępcy Hitlera

W 14. rocznicę samobójczej śmierci hitlerowskiego dygnitarza, zastępcy Hitlera Rudolfa Hessa, odbędzie się w sobotę uroczysty przemarsz w jego rodzinnej miejscowości Wunsiedel w Górnej Frankonii.

d4epw7b
d4epw7b

Bawarski Trybunał Administracyjny przychylił się w piątek do skargi na decyzję sądu niższej instancji, który zakazał przeprowadzenia demonstracji. Zdaniem sędziów trybunału, impreza zorganizowana z okazji 14. rocznicy śmierci Hessa nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego.

Rocznica śmierci hitlerowskiego dygnitarza jest od lat okazją do neonazistowskich wybryków w Wunsiedel, traktowanym przez neonazistów jako miejsce pielgrzymek. Z tego powodu władze starostwa zakazują od 1991 r. organizowania demonstracji w tym czasie. Zakaz ten był do tej pory potwierdzany przez sądy.

W nocy z czwartku na piątek niemiecka policja zarekwirowała plakaty z podobizną Hessa, przymocowane do kładek nad autostradą w Hanowerze. Podobne plakaty pojawiły się także w innych częściach Niemiec.

Hess popełnił 17 sierpnia 1987 r. samobójstwo w więzieniu dla przestępców wojennych w berlińskiej dzielnicy Spandau. Od swej śmierci uważany jest w środowiskach neonazistów za męczennika.

Hess kierował w latach 1925-32 prywatną kancelarię Hitlera, zaś od kwietnia 1933 r. był zastępcą Hitlera jako przywódcy NSDAP. W 1941 r. uciekł samolotem do Wielkiej Brytanii, gdzie internowano go jako jeńca wojennego. Trybunał Norymberski skazał go po zakończeniu wojny na dożywotnie więzienie.(ck)

d4epw7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4epw7b
Więcej tematów