Będzie łatwiejszy dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej
Nieodpłatną pomoc prawną dla osób, których
nie stać na usługi profesjonalnego pełnomocnika, będą świadczyć
wyłonione w drodze konkursu kancelarie prawne, organizacje pożytku
publicznego, a także uniwersytety i akademickie poradnie prawne -
zapowiada "Gazeta Prawna".
10.08.2006 | aktual.: 10.08.2006 07:38
Takie propozycje znalazły się w projekcie ustawy o dostępie do nieodpłatnej pomocy prawnej przyznawanej przez państwo osobom fizycznym, przygotowanym przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
System proponowany przez Zbigniewa Ziobro znacząco różni się od tego, który jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu proponował minister Andrzej Kalwas. Według ówczesnego projektu biura pomocy prawnej miały powstawać przy sądach. System ten był jednak krytykowany jako drogi i zbyt zbiurokratyzowany - przypomina dziennik.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce urynkowić pomoc prawną. W ogólnopolskim konkursie wyłonione zostaną podmioty świadczące taką pomoc - dla każdego powiatu odrębne. W jednym okręgu, ze względu na potrzeby mieszkańców, będzie mogło działać jednocześnie kilka punktów pomocy prawnej, które będą mogły konkurować ze sobą. Do konkursu będą mogły stawać kancelarie, fundacje oraz wyższe uczelnie, które oprócz gwarancji jakości będą musiały zapewnić jak największą dostępność terytorialną swoich usług, oraz najdłuższy tygodniowy czas ich udzielania. Pod uwagę będzie brana również proponowana jednostkowa cena porady prawnej. Nie będzie mogła przekraczać 60 zł.
Warunkiem przystąpienia do konkursu będzie przedstawienie oferty oraz umowy ubezpieczenia pomocy prawnej od odpowiedzialności cywilnej. Ze zwycięzcą ministerstwo podpisze dwuletnią umowę i na jej podstawie będzie płacić za udzielone porady. W zamian na świadczeniodawców zostaną nałożone określone obowiązki, dotyczące zakresu udzielanej pomocy, a także informowania mieszkańców o oferowanej pomocy oraz współpracy z innymi instytucjami, w szczególności z powiatowym rzecznikiem konsumentów, powiatowym centrum pomocy rodzinie czy samorządem prawniczym.
Jak informuje "Gazeta Prawna" tego typu pomoc będzie dotyczyła wyłącznie pomocy pozasądowej oraz dodatkowo sporządzania pierwszego pisma procesowego, wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych oraz wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu. (PAP)