Trwa ładowanie...

Będzie kolejna zmiana na mapie Polski, PiS utworzy województwo częstochowskie

Po czterech latach rządów PiS obecne mapy Polski trzeba będzie wyrzucić do śmieci. Wczoraj dowiedzieliśmy się o pomyśle poszerzenia granic Warszawy, ale to nie koniec. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, wkrótce ma powstać województwo częstochowskie. Według wstępnych założeń, ma ono powstać z północnej części Śląskiego i południowej Łódzkiego. - Nie jest to tylko deklaracja, a zobowiązanie. Mamy warunki polityczne do tego, żeby przeprowadzić to w tej kadencji Sejmu - mówi Wirtualnej Polsce poseł PiS Szymon Giżyński.

Będzie kolejna zmiana na mapie Polski, PiS utworzy województwo częstochowskieŹródło: WP.PL, fot: Andrzej Hulimka
dz3ej5z

Częstochowa straciła status miasta wojewódzkiego w 1998 r. po reformie administracyjnej. Z 49 województw zostało wówczas 16. Teraz ma powrócić na mapę wojewódzką. W PiS zapadła już decyzja w tej sprawie.

- Mamy warunki polityczne - czyli parlamentarną większość - do tego, żeby to przeprowadzić w tej kadencji Sejmu. To jest zadanie konieczne, ponieważ chodzi o sprawę ogólnonarodową. Częstochowa to duchowa stolica Polski, tak ważna dla naszej tożsamości - mówi Szymon Giżyński z PiS. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyraził polityczną wolę, godną i właściwą mężowi stanu, by nasze miasto wróciło na mapę wojewódzką. I to nie jest deklaracja, lecz zobowiązanie, adekwatne, co oczywiste, do pozytywnych konsultacji społecznych - dodaje.

Polityk PiS argumentuje, że wśród 33 miast, które w 1998 roku utraciły wojewódzki status, Częstochowa jest ośrodkiem najszybciej się wyludniającym i jednocześnie posiadającym najmniej inwestycji przekładających się na nowe miejsca pracy. - Dlatego kluczowe jest przywrócenie Częstochowie rangi województwa - podkreśla poseł. Ze wstępnych ustaleń wynika, że województwo częstochowskie zostałoby wydzielone z północnej części Śląskiego oraz południowej Łódzkiego.

W czasie kampanii wyborczej PiS zapowiadał tez utworzenie województw: środkowopomorskiego oraz warszawskiego. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy może dojść do kolejnych zmian na mapie Polski.

dz3ej5z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz3ej5z
Więcej tematów