PolskaBędzie bezpłatna pomoc prawna dla lokatorów nękanych przez czyścicieli kamienic

Będzie bezpłatna pomoc prawna dla lokatorów nękanych przez czyścicieli kamienic

Wbrew obietnicom wyborczym prezydent Poznania nie stworzył Biura Interwencji Lokatorskich. Zamiast tego lokatorzy, których próbują wyrzucić z mieszkań tzw. czyściciele kamienic, otrzymają bezpłatne porady prawne.

Będzie bezpłatna pomoc prawna dla lokatorów nękanych przez czyścicieli kamienic
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Zenon Kubiak

W Poznaniu w ostatnich latach jednym z najważniejszych problemów społecznych stali się czyściciele kamienic, którzy chcąc zmusić do wyprowadzki lokatorów, posuwali się do odcinania wody, gazu i prądu w budynkach, uszkadzania kanalizacji, a nawet zalewania klatek schodowych nieczystościami. Symbolem ich działania stała się kamienica przy ul. Stolarskiej, którą mieszkańcy zamienili w twierdzę, nie chcąc ustąpić. Po półtora roku jednak i oni skapitulowali.

Tomasz Lewandowski, kandydat SLD na prezydenta Poznania w ostatnich wyborach, obiecywał utworzenie Biura Interwencji Lokatorskich, które wspierałoby mieszkańców w walce z czyścicielami, udzielając im wsparcia prawnego. W drugiej turze zobowiązanie to wziął na siebie Jacek Jaśkowiak, w zamian za co Lewandowski udzielił mu swojego poparcia.

Biuro jednak nie powstało, a prezydent Jaśkowiak zapewniał, że zamierza pomóc lokatorom w inny sposób. Szczegóły ujawniła na konferencji prasowej Agnieszka Pachciarz, zastępca prezydenta Poznania odpowiadająca za politykę społeczną. Zgodnie z zapowiedzią już w kwietniu mają ruszyć bezpłatne porady prawne w zakresie poradnictwa lokatorskiego. Będzie to możliwe dzięki współpracy z Okręgową Izbą Radców Prawnych.

- Zapewnimy również koordynatora w zakresie udzielania pomocy lokatorom - mówi Agnieszka Pachciarz. - Jednym z naszych głównym celów jest poprawa jakości obsługi klienta w ZKZL-u i zwiększenie nadzoru w zakresie merytorycznej poprawności informacji udzielanych klientom – dodaje.

Z porad będą mogli skorzystać mieszkańcy Poznania, zamieszkujący w mieszkaniach komunalnych lub socjalnych oraz lokatorzy prywatnych kamienic, którzy chcą skorzystać z komunalnego zasobu lokalowego.

Do tej pory takie osoby szukały pomocy w Wielkopolskim Stowarzyszeniu Lokatorów, które stworzyli m.in. poznańscy anarchiści.

- W ostatnim czasie stało się wręcz nagminne, że mieszkańców szukających jakiejkolwiek pomocy odsyłali do nas urzędnicy z ZKZL-u, MOPR-u, a nawet policja – mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Anastazja Wieczorek-Molga, przewodnicząca WSL. – Tylko dzisiaj zgłosiło się do nas pięć osób w różnych sprawach. Często są to osoby, które nie wiedzą, gdzie mogą załatwić różne sprawy – dodaje.

Anastazja Wieczorek-Molga przyznaje, że cieszy ją każda inicjatywa miasta, której celem jest pomoc lokatorom, ale na jej ocenę trzeba poczekać. Dopiero kiedy projekt zacznie działać, będzie można przekonać się, czy rozwiązanie zaproponowane przez miasto, sprawdza się w praktyce.

- Z jednej strony miasto zapowiada pomoc lokatorom, z drugiej ZKZL już zapowiada kolejną falę eksmisji – zwraca uwagę przewodnicząca WSL.

Zenon Kubiak, Wirtualna Polska

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (33)