"Beatyfikacja Jana Pawła II przebiega normalnie"
Były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Jose Saraiva Martins powiedział, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II przebiega "normalnie" i nie doszło do żadnych trudności. Jak jednak dodał, nie można wykluczyć przedłużenia postępowania.
09.03.2010 | aktual.: 09.03.2010 01:54
W wywiadzie dla włoskiego portalu katolickiego Pontifex kardynał Martins podkreślił, że nie ma "żadnych nowości" dotyczących przebiegu procesu kanonicznego w sprawie cudu uzdrowienia, potrzebnego do beatyfikacji. Zapewnił następnie, że "absolutnie nic znaczącego" nie wydarzyło się w tej sprawie.
Odniósł się w ten sposób do napływających z Polski doniesień o rzekomych trudnościach ze sprawą wybranego do procesu przypadku cudu ustąpienia zaawansowanych objawów choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy. Zastrzegł jednak, że dzieli się prywatnymi opiniami.
Emerytowany prefekt kongregacji wyjaśnił, że "przed posiedzeniem komisji lekarskiej wyznacza się z jej grona dwóch lekarzy - myślę, że Włochów - by przeczytali i przestudiowali dokumenty, dotyczące domniemanego cudu. Ich opinia nie jest na pewno absolutnie wiążąca".
- Mogło się tak zdarzyć, ale to moja osobista opinia, że tych dwóch lekarzy miało jakieś wątpliwości, które przedyskutują ze swymi kolegami z komisji - stwierdził portugalski kardynał. Jego zdaniem doniesienia z Polski o rzekomych trudnościach oparte były prawdopodobnie na ich wstępnym stanowisku. Tymczasem, przypomniał, kolegialna ocena jeszcze nie została wydana.
Jednocześnie kardynał Martins zauważył, że może dojść do zmiany przypadku uzdrowienia, bo tak w procesach beatyfikacyjnych bywa. Gdyby według kardynała Martinsa rzeczywiście zmieniono przypadek, to można założyć przedłużenie procedury beatyfikacji.
- Czas postępowania mógłby się wydłużyć. Ale trzeba zawsze chronić regularny przebieg procesu właśnie dla dobra Jana Pawła II i wiarygodności Kościoła - oświadczył kard. Jose Saraiva Martins.
Według informacji uzyskanych niedawno przez Polską Agencję Prasową komisja lekarska, powołana do zbadania cudu wybranego do procesu beatyfikacji polskiego papieża, zbierze się w kwietniu. Kolejne etapy postępowania to obrady komisji teologów, a potem komisji kardynałów. Po głosowaniu w kongregacji wniosek o uznanie cudu zostanie przedłożony Benedyktowi XVI.