PolskaBeata Szydło: postaram się, by expose było w tym tygodniu

Beata Szydło: postaram się, by expose było w tym tygodniu

Chcę wygłosić expose jak najszybciej; postaram się, by to było w tym tygodniu - powiedziała premier Beata Szydło. Podkreśliła, że sytuacja w Polsce, ale przede wszystkim w Europie, jest tak napięta, że dobrze byłoby, gdyby rząd miał pełną legitymację do podejmowania decyzji.

Beata Szydło: postaram się, by expose było w tym tygodniu
Źródło zdjęć: © PAP | Paweł Supernak

16.11.2015 | aktual.: 16.11.2015 20:30

Premier powiedziała w poniedziałek w rozmowie w Polsat News, że "wypadki są bardzo dynamiczne". - Jest coraz więcej informacji, że będą spotkania ministrów na poziomie europejskim" - dodała. Szydło podkreśliła, że dobrze, aby rząd brał udział w takich spotkaniach "z pełną legitymacją".

Szydło podkreśliła, że przede wszystkim "we wszystkich stolicach UE musi się odbyć konkretna rozmowa o krokach, jakie należy podjąć, a nie debata". - W Europie budzi się refleksja że obecne procedury nie są wystarczające. Ostatnie wydarzenia pokazały, że w każdym momencie coś się może zdarzyć - wyjaśniła.

Zdaniem szefowej rządu, nie ma jasnej informacji, do czego Polska zobowiązała się w sprawie przyjęcia uchodźców. Według Szydło, takiej informacji nie przedstawił poprzedni rząd PO-PSL. - Musimy więc to ustalić - dodała.

- Honorujemy decyzje, które zapadają na poziomie UE, ale uchodźcy, którzy uciekają przed zagrożeniem życia to jest jedna kwestia, inną kwestią są ci, którzy uciekają ze względów ekonomicznych. Jeszcze inna kwestia to to, czy wśród tych uchodźców nie ma tych, którzy powodują zagrożenie - mówiła Szydło w rozmowie w Polsat News.

- Honorujemy wszystkie zobowiązania, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich obywateli. Jeżeli te zobowiązania będzie można zrealizować pod warunkiem bezpieczeństwa dla Polaków, to będziemy je honorować, ale nigdy nie zgodzimy się na to, by bezpieczeństwo Polaków było zagrożone - deklarowała.

- Trzeba się zastanowić, czy pojmowanie solidarności europejskiej i próba narzucania takich rozwiązań poprzez bezkrytycznie i bezrefleksyjne podejście do kwestii uchodźców okazało się dobre - stwierdziła premier.

Według niej, pomoc humanitarna tak, ale "musimy się zastanowić, czy propozycje UE są dobre". - Jest coraz poważniejsza debata o zamykaniu granic we Francji, są coraz liczniejsze protesty w Niemczech - stwierdziła Szydło.

Zapytana o kwestie rodziny w polityce rządu premier odpowiedziała, że to będzie priorytet jej gabinetu. - Nie stworzyliśmy dodatkowego ministerstwa rodziny, ale jest resort pracy i polityki społecznej. Bardzo mi zależy, żeby pozycja rodziny była doceniania. Żeby rodzina była tym, co szczególnie leży na sercu polityków. Dlatego będziemy wprowadzali konkretne rozwiązania, programy. Jedną z pierwszych ustaw, które przeprowadzimy będzie 500+. Ustawa jest przygotowana - wyjaśniła szefowa rządu.

Zapowiedziała, że oprócz wprowadzenia 500-złotowego dodatku na każde dziecko, który ma być wypłacany już w I kw. 2016 roku i który jest już zabezpieczony finansowo, musi się także pojawić "program mieszkaniowy oraz miejsca pracy i odpowiednie wynagrodzenie".

- Dewizą naszego rządu jest praca i pokora. Musimy uczciwie i solidnie pracować dla Polaków - zapewniała premier Szydło.

Rząd premier Szydło został powołany w poniedziałek przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zgodnie z konstytucją premier, w ciągu 14 dni od dnia powołania Rady Ministrów przez prezydenta, przedstawia Sejmowi program działania rządu (expose) z wnioskiem o udzielenie mu wotum zaufania. Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (282)