PolskaBeata Szydło na obchodach Sierpnia'80: Anna Walentynowicz symbolem tamtych dni

Beata Szydło na obchodach Sierpnia'80: Anna Walentynowicz symbolem tamtych dni

• Szefowa rządu bierze udział w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
• Całe życie poświęciła walce o godne życie, wolność i solidarność - mówiła premier o Walentynowicz
• Według Szydło, zaangażowana w pomoc innym Walentynowicz sama stała się "Anną Solidarnością"

Beata Szydło na obchodach Sierpnia'80: Anna Walentynowicz symbolem tamtych dni
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

- Anna Walentynowicz poświęcając się walce o godne życie, wolność i solidarność stała się symbolem tamtych dni - powiedziała premier Beata Szydło w 36. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Zaangażowana w pomoc innym sama stała się "Anną Solidarnością" - podkreśliła.

- Sierpień 1980 r. to był czas, gdy Polacy poczuli się wolni, gdy dzięki determinacji, dzięki zaangażowaniu tych wszystkich, którzy w stoczni potrafili sprzeciwić się władzy, potrafili upomnieć się o prawa pracownicze, o godność, zrobiono pierwszy krok ku wolności - mówiła premier podczas uroczystości przed pomnikiem Anny Walentynowicz w Gdańsku.

Jak podkreśliła, jednym z bohaterów Sierpnia'80 była Anna Walentynowicz. - Całe życie poświęciła walce o godne życie, wolność i solidarność - mówiła premier. Według niej zaangażowana w pomoc innym Walentynowicz sama stała się "Anną Solidarnością". - To właśnie ona, "Anna Solidarność", jest symbolem tamtych dni - podkreśliła Szydło.

- Ta prosta kobieta, robotnica miała wystarczającą siłę, odwagę, determinację, by wtedy, gdy przychodziły chwile zwątpienia, zagrzać do walki i do dalszego protestu swoich kolegów - powiedziała Szydło. Mówiła, że Walentynowicz powinna stać się dla nas wzorem do naśladowania. Jak zaznaczyła premier, Walentynowicz nigdy potem nie wyrzekła się ideału Solidarności, budowania wspólnoty i pomocy innym.

- Bardzo łatwo przechodzi się do porządku dziennego nad wydarzeniami, które minęły, cieszy się wolnością, mówi się o bohaterach bardzo często tych z pierwszych stron gazet. Ale trudniej jest zadbać o tych bohaterów, którzy dzisiaj bardzo często mają poczucie krzywdy, zapomnienia"- powiedziała premier w Gdańsku.

Podkreśliła, że zadbanie o nich jest naszym obowiązkiem. Zaznaczyła, że ci bohaterowie, tak jak Anna Solidarność walczyli o nasze godne życie, o nas wszystkich.

- Anna Solidarność - wspaniała kobieta, wspaniała Polka, matka, powinna być dla nas wszystkich wzorem. Dzisiaj oddajemy jej cześć i dzisiaj mówimy o tym, że te ideały, za które walczyła Anna Solidarność, które jej zawsze przyświecały, są naszymi ideałami - zaznaczyła Szydło.

Szefowa rządu bierze udział w obchodach 36. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

W obronie zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz 14 sierpnia 1980 r. wybuchł w Stoczni Gdańskiej strajk, który po dwóch tygodniach zakończył się podpisaniem Porozumień Sierpniowych. Legendarna działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz Solidarności jest jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (121)