Trwa ładowanie...
d1891nq
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Beata Szydło na forum ONZ: walka z globalnym ociepleniem to sprawa całego świata

• - Polska jest orędownikiem efektywnych rozwiązań służących ochronie klimatu - powiedziała premier Beata Szydło podczas wystąpienia na forum ONZ
• Dodała, że odpowiednie wykorzystanie lasów może znacząco przyczynić się do ograniczenia zmian klimatycznych
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami w Nowym Jorku
Premier Beata Szydło podczas spotkania z dziennikarzami w Nowym Jorku (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d1891nq

Premier Beata Szydło złożyła w piątek w głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku podpis w imieniu Polski pod globalnym porozumieniem klimatycznym wynegocjowanym w Paryżu pod koniec 2015 roku.

Szefowa polskiego rządu spotkała się także z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

- Polska delegacja jako jedna z nielicznych miała szansę odbyć takie spotkanie. Jego przedmiotem było zaangażowanie Polski w realizację polityki klimatycznej - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek.

d1891nq

Jak dodał Bochenek, sekretarz generalny ONZ poprosił też premier Szydło o "aktywne wsparcie w walce z ekstremizmami".

Premier Beata Szydło podkreśliła na forum ONZ, że zmiany klimatyczne są jednym z największych zagrożeń dla ludzkości. "Tutaj w Nowym Jorku po raz kolejny dajemy wyraz politycznej i społecznej woli kontynuacji globalnych działań na rzecz neutralności klimatycznej i zrównoważonego rozwoju" - powiedziała.

"To, czy uda się powstrzymać zmiany klimatu, jest uzależnione od faktycznych działań przez wszystkie strony porozumienia. Polska warunkuje swoje zaangażowanie od jego prawdziwie globalnego charakteru, a w szczególności od zaangażowania największych gospodarek" - podkreśliła premier.

- Efektywne wdrożenie porozumienia to wyzwanie dla nas wszystkich i nasza wspólna odpowiedzialność. W Polsce wiemy, jak trudno dokonać redukcji przy jednoczesnym utrzymaniu rozwoju gospodarczego. Porozumienie paryskie daje jednak szansę wyboru przez każdy kraj najlepszych możliwych polityk i technologii, które odpowiadają kryteriom efektywności środowiskowej, ekonomicznej oraz uwarunkowaniom krajowym - dodała.

d1891nq

Szydło zaznaczyła, że kraje UE, podobnie jak państwa reszty świata, nie są jednorodne, a gospodarki i systemy energetyczne "wymagają uzgodnienia niekonwencjonalnych rozwiązań", które umożliwią osiągnięcie celów porozumienia. - Jestem pewna, że prace legislacyjne nad porozumieniem zostaną szybko ukończone z sukcesem - dodała.

- Polska jest orędownikiem efektywnych i praktycznych rozwiązań. Jesteśmy szczególnie zadowoleni z uznania roli pochłaniaczy i zbiorników gazów cieplarnianych, w tym lasów, jako czynników równoważących światowy bilans emisyjny. Odpowiednie wykorzystanie lasów może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia skali zmian klimatu. Polska będzie wspierać działania w tym zakresie - zaznaczyła Szydło.

Premier wezwała też do solidarności z państwami, które najbardziej odczują negatywne skutki zmian klimatu.

- Powodzenie obrony klimatu, poprawy warunków tych państw, które są dzisiaj w najtrudniejszej sytuacji, zależy od zaangażowania nas wszystkich i dobrze, że jest dzisiaj podpisane, ale wszyscy musimy ratyfikować te postanowienia, abyśmy mogli ze spokojem powiedzieć, że przyszłość naszej planety jest sprawą nas wszystkich - zakończyła.

d1891nq

Podpisy pod porozumieniem złożyli w piątek przedstawiciele 175 krajów, potem przez rok dokument zostanie otwarty do podpisu przez pozostałe 20 krajów, które uczestniczyły w paryskiej konferencji.

Celem nowego porozumienia klimatycznego krajów ONZ, które zostało zawarte w Paryżu 12 grudnia ubiegłego roku, jest utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie mniejszym niż 2 stopnie Celsjusza w stosunku do epoki przedindustrialnej i kontynuowanie wysiłków na rzecz ograniczenia wzrostu temperatur do 1,5 stopnia.

Po piątkowej uroczystości w wielu krajach wymagane będzie jeszcze głosowanie w parlamencie. Porozumienie wejdzie w życie po ratyfikacji przez co najmniej 55 krajów odpowiedzialnych za 55 proc. emisji gazów cieplarnianych wyprodukowanych przez człowieka. Szacuje się, że może to nastąpić w przyszłym roku.

Stany Zjednoczone i Chiny razem odpowiadają za niemal 40 proc. emisji. Oba kraje zapowiedziały, że ratyfikują porozumienie w bieżącym roku.

d1891nq

Podziel się opinią

Share

d1891nq

d1891nq
Więcej tematów