Trwa ładowanie...
d3wszg2

Beata Szydło: liczę, że katastrofa smoleńska zostanie wreszcie wyjaśniona

• Premier: nie ma ciągle jasnej odpowiedzi, co się stało 10 kwietnia 2010 r. • W poniedziałek zostanie powołany zespół prokuratorów, który ma od nowa badać przyczyny katastrofy smoleńskiej • Szydło wyraziła też nadzieję, że na Krakowskim Przedmieściu wreszcie staną pomniki ku czci ofiar tragedii
Share
Premier Beata Szydło
Premier Beata SzydłoŹródło: Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński
d3wszg2

W poniedziałek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro ma wydać zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorów do śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

- Spodziewam się tego, że wreszcie katastrofa smoleńska zostanie wyjaśniona, dlatego że niedługo minie szósta rocznica i nie ma ciągle jasnej odpowiedzi, co się stało 10 kwietnia 2010 r. Sądzę, że właśnie taki zespół, który w tej chwili powołuje pan minister Ziobro, ma pełne plenipotencje i możliwości do tego, ażeby wreszcie doprowadzić do wyjaśnienia tej katastrofy. Czekam na efekty pracy tego zespołu - powiedziała Szydło.

Premier opowiedziała się też za budową na stołecznym Krakowskim Przedmieściu pomnika katastrofy smoleńskiej. - Powinny być upamiętnione ofiary katastrofy smoleńskiej i śp. pan prezydent Lech Kaczyński. Powinniśmy zadbać o to, żeby wreszcie pomnik stanął na Krakowskim Przedmieściu - powiedziała Szydło.

d3wszg2

Przypomniała, że dyskusja w tej sprawie toczy się od lat. - Myślę, że czas na realizację tych zobowiązań - tego oczekują polscy obywatele. Myślę, że w każdym innym państwie demokratycznym, w którym doszłoby do takiej tragedii, takiej katastrofy, już takie upamiętnienie by było. Myśmy do tej pory się nie doczekali - mówiła premier.

- Wierzę w to głęboko, że ten czas już jest bliski, kiedy wreszcie te pomniki się pojawią - dodała.

Ziobro informował w sobotę, że zespołowi do zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej przewodniczyć będzie zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek, a w jego skład wejdą "doświadczeni prokuratorzy z całego kraju". - Zadaniem zespołu będzie całościowe, kompleksowe przeanalizowanie wszystkich materiałów związanych z tragedią smoleńską, zarówno głównych wątków, jak również wątków pobocznych i następnie kontynuowanie tego śledztwa w ramach możliwości dowodowych - mówił Ziobro.

Na początku marca śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej - prowadzone dotychczas przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie - zostało przedłużone do 10 października 2016 r. Na początku kwietnia - zgodnie z uchwalonymi w styczniu ustawami reformującymi prokuraturę - zlikwidowana ma zostać odrębna prokuratura wojskowa.

d3wszg2

Podziel się opinią

Share
d3wszg2
d3wszg2
Więcej tematów