Trwa ładowanie...
29-01-2009 17:00

BBN chce wiedzieć, na czym będzie oszczędzał Klich

Prezydent Lech Kaczyński jest zaniepokojony brakiem jasnych deklaracji rządu dotyczących planowanych oszczędności w budżecie obronnym - napisał w przekazanym szef BBN Aleksander Szczygło. Poinformował, że poprosi ministra obrony Bogdana Klicha o pilne przedstawienie prezydentowi, zwierzchnikowi sił zbrojnych,
deklaracji w tej sprawie.

BBN chce wiedzieć, na czym będzie oszczędzał KlichŹródło: PAP
d11enar
d11enar

Szef BBN zauważa, że "dalsze redukcje finansów MON mogą skutkować naruszeniem przepisów ustawy o modernizacji technicznej sił zbrojnych RP", przewidującej udział wydatków obronnych w budżecie na poziomie 1,95% PKB.

"Ograniczenie budżetu MON odbije się niekorzystnie na procesie wyposażania armii w nowoczesny sprzęt i uzbrojenie. W konsekwencji spowoduje to także osłabienie zdolności operacyjnych Wojska Polskiego. Wszystko to w sposób nieuchronny negatywnie wpłynie również na kondycję polskiego przemysłu zbrojeniowego" - przestrzega Szczygło.

"Prezydent Lech Kaczyński jest otwarty na dialog z przedstawicielami rządu, jednocześnie uważa, że dokonywane bez głębszej analizy redukcje wydatków związanych z modernizacją sił zbrojnych - z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa - nie są dobrym rozwiązaniem obecnych problemów finansowych" - oświadczył szef BBN. Jego zdaniem decyzje o ewentualnych cięciach budżetu obronnego powinien poprzedzić audyt zewnętrzny, który pomógłby znaleźć optymalne oszczędności uwzględniające bezpieczeństwo kraju.

Za niepokojące uznał Szczygło pojawiające się w mediach rządowe propozycje wydłużenia okresu niezbędnego do uzyskania uprawnień emerytalnych w służbach mundurowych. Także w tej sprawie szef prezydenckiego BBN chce informacji od szefów MSWiA oraz MON.

d11enar

Szef BBN informuje, że prezydent "uważa, że planowane - niekorzystne dla żołnierzy i funkcjonariuszy - przepisy mogą doprowadzić do zachwiania normalnego funkcjonowania służb mundurowych", ponieważ jeśli wejdą one w życie ci, którzy już mają prawa emerytalne, będą częściej odchodzić ze służby.

"Rzeczpospolita Polska musi być dla swoich obywateli partnerem wiarygodnym. Szczególnie ważna jest zaś wiarygodność państwa wobec tych, którzy służąc jego bezpieczeństwu narażają własne zdrowie i życie. Dlatego też prezydent RP jest zdania, iż nie powinno się w sposób niekorzystny zmieniać istotnych zasad, na których wstępowali oni do służby" - napisał Szczygło.

W związku z kryzysem finansowym ministrowie przygotowują się do konsultacji z premierem w sprawie możliwych oszczędności. W czwartek wiceminister obrony Stanisław Komorowski - zastrzegając, że nie zapadły żadne decyzje - mówił o ewentualności redukcji polskich kontyngentów wojskowych za granicą, ale nie w Afganistanie. Poinformował też, że dzień wcześniej szef MON Bogdan Klich rozmawiał z prezesem skupiającej większość firm zbrojeniowych grupy Bumar.

W MSWiA trwają prace nad projektem zakładającym późniejsze nabywanie uprawnień emerytalnych przez policjantów, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej, ABW, CBA, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Więziennej oraz BOR.

d11enar
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11enar
Więcej tematów