ŚwiatBBC przypomina tragedię Żydów z Wysp Normandzkich

BBC przypomina tragedię Żydów z Wysp Normandzkich

Wojenna kolaboracja lokalnych władz brytyjskich Wysp Normandzkich z Niemcami obejmowała wydawanie ludności żydowskiej, wysyłanej następnie do obozów zagłady w okupowanych krajach Europy - przypomniała telewizja BBC.

Tematem tym zajęła się w trzecim z sześciu odcinków cyklu dokumentalnego na temat obozu zagłady Auschwitz.

Niemcy zajęli Wyspy Normandzkie (największe z nich to Jersey i Guernsey) wkrótce po upadku Francji, w czerwcu 1940 roku. Anglicy odzyskali kontrolę nad nimi dopiero po bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy w maju 1945 roku. Wyspy, położone tuż przy francuskim wybrzeżu, były jedynym terytorium brytyjskim, okupowanym w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Autorzy cyklu "Auschwitz and the Final Solution" (Auschwitz i ostateczne rozwiązanie)
ujawnili, iż trzy Żydówki z Guernsey są wśród ponad miliona ofiar hitlerowskiego obozu śmierci w Oświęcimiu.

Z Jersey do obozów koncentracyjnych w okupowanej Europie wysłano kilkuset mieszkańców wyspy, 22 z nich przypłaciło to życiem.

Po zajęciu Wysp Normandzkich Niemcy przejęli kontrolę nad miejscową administracją i sądami. Władzom polecono, by sporządziły spis Żydów, a należące do nich sklepy musiały być specjalnie oznakowane.

Trzeci odcinek serii BBC omawia również kolaborację władz francuskich w deportowaniu Żydów (władze Vichy zgodziły się wydać Niemcom Żydów-cudzoziemców, nie mających obywatelstwa francuskiego) do gett i obozów śmierci na terenie Polski.

We wcześniejszych odcinkach przedstawiono świadectwa osób, które przeszły przez getto w Łodzi (pomyślane jako rodzaj zbiorczego obozu dla Żydów z zachodniej Europy), i plany Niemców wobec obozu w Oświęcimiu.

Serial BBC zaleca się oglądać młodzieży jako uzupełnienie programu szkolnego.

Andrzej Świdlicki

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)