Trwa ładowanie...
d97dsfl
IAR

BBC: czy Amerykanie współpracują z prezydentem Syrii?

Brytyjskie media starają się dociec prawdy w kwestii współdziałania Stanów Zjednoczonych i syryjskiego reżimu prezydenta Baszara al-Asada w walce z Państwem Islamskim. Dwa lata temu Zachód zastanawiał się nad interwencją po stronie opozycji przeciwko prezydentowi Asadowi. Czy teraz zmienił zdanie?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Syrii Baszar al-Asad
Prezydent Syrii Baszar al-Asad (PAP/EPA, Fot: Sana Handout)
d97dsfl

Już latem zeszłego roku były brytyjski szef sztabu generał Richard Dannatt przekonywał w radiu BBC: "Nie da się rozwiązać tylko połowy problemu. Ale powstaje pytanie - co poczniemy z Asadem. Moim zdaniem, czy to oficjalnie czy po cichu, trzeba z nim zacząć rozmawiać" - mówił generał Dannatt.

W najnowszym wideoklipie propagandowym Państwa Islamskiego jego prezenter - brytyjski zakładnik John Cantlie - twierdzi, że taka współpraca już istnieje. Cantlie pokazuje na niebie nad Aleppo amerykańskiego drona, a po chwili dochodzi do nalotu syryjskiego odrzutowca. "Co tu jest grane? Ktoś tu z kimś współpracuje..." - mówi Cantlie.

Brytyjska telewizja BBC uzyskała wywiad z prezydentem Asadem, który potwierdził, że Syria ma kontakty z Amerykanami: "To prawda, przez państwa trzecie - Irak, czasem inne, które przekazują nam ogólne informacje, ale nie taktyczne".

Asad dodaje, że wie, kiedy Amerykanie podejmą jakąś kampanię, ale nie zna szczegółów: "Nie ma współpracy wprost, nie ma dialogu, tylko informacja". I płynie ona tylko w jednym kierunku - dodał prezydent Syrii: "Kiedy my coś robimy na własnym terytorium, nikogo nie pytamy i nie informujemy".

d97dsfl

Podziel się opinią

Share
d97dsfl
d97dsfl
Więcej tematów