Trwa ładowanie...
d3e3h93
d3e3h93
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Baza USA w Polsce karą dla Niemiec

Ewentualne rozmieszczenie w Polsce eskadry amerykańskich samolotów to efekt kryzysu wewnątrz NATO i kara dla Niemiec za ich postawę wobec wojny z Irakiem - ocenił we wtorek wiceszef rosyjskiej komisji parlamentarnej ds. obrony Aleksiej Arbatow.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3e3h93

"Wojna doprowadziła do poważnego kryzysu w ramach Sojuszu, zwłaszcza w stosunkach między USA z jednej strony a Francją i Niemcami z drugiej. Dlatego redyslokacja wojsk w ramach NATO jest w pełni możliwa i łatwa do wyjaśnienia - jest to kara dla Niemiec i poparcie dla nowych, lojalnych członków bloku. Ci są gotowi wszędzie pójść za USA, czasem nawet nie wiedząc dokładnie o amerykańskich planach" - powiedział deputowany.

Arbatow dodał, że Rosja nie powinna obawiać się nowego kroku Stanów Zjednoczonych. "Kryzys w Iraku pokazał, że znaczenie NATO staje się marginalne. W polityce - zarówno USA, jak i Europy Zachodniej, Sojusz odgrywa coraz mniejszą rolę" - ocenił Arbatow w rozmowie z agencją Interfax-AWN.

W poniedziałek inny rozmówca agencji, anonimowy wysokiej rangi przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego powiedział, że amerykańska baza w Polsce byłaby zagrożeniem dla Rosji. Jego zdaniem, rozmieszczenie na lotnisku w Krzesinach pod Poznaniem amerykańskich samolotów bojowych "pozwoli ograniczyć czas lotu do granic Białorusi do 15-20 minut, zaś do (rosyjskich) obwodów kaliningradzkiego i smoleńskiego do 15-30 minut".

d3e3h93

"Jeżeli Pentagon postanowiłby umieścić w Polsce samoloty transportowe, to wówczas można by mówić, że krok ten jest realizowany w ramach jakichś akcji humanitarnych. W danym przypadku należy uznać, że polskie zgrupowanie lotnictwa USA niesie ze sobą zagrożenie dla Białorusi i Federacji Rosyjskiej" - ocenił przedstawiciel rosyjskiego sztabu generalnego.

Według "Gazety Wyborczej", w Krzesinach pod Poznaniem, gdzie stacjonuje dziś 3. eskadra lotnictwa taktycznego, miałaby od mniej więcej 2006 roku mieścić się baza jednej z eskadr (16 maszyn) wycofywanych z Niemiec.

Dziennik napisał w zeszły piątek, że inicjatorem utworzenia bazy jest Waszyngton, a zgoda na taki krok zależy od polskiego rządu.

W reakcji na doniesienia "GW" przedstawiciele Pentagonu podkreślali w rozmowie z PAP, że informacje o ewentualnym utworzeniu wojskowych baz USA w Polsce są przedwczesne, gdyż sprawa przenoszenia baz do Europy Wschodniej znajduje się dopiero w fazie wstępnych projektów. (mag)

d3e3h93

Podziel się opinią

Share

d3e3h93

d3e3h93
Więcej tematów