Bartoszewski zrezygnował z Kapituły Orderu Orła Białego
Prof. Władysław Bartoszewski zrezygnował z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego - potwierdziła minister w Kancelarii Prezydenta Lena Dąbkowska-Cichocka. Minister powiedziała, że do Kapituły zostaną powołani Irena Sendler i prof. Wiesław Chrzanowski.
Lena Dąbkowska-Cichocka powiedziała, że prof. Bartoszewski w liście do prezydenta Lecha Kaczyńskiego napisał, że "uprzejmie prosi pana prezydenta o przyjęcie do wiadomości" jego rezygnacji z członkostwa w Kapitule Orderu Orła Białego.
Jak dodała, prezydent odpowiedział, że przyjmuje rezygnację do wiadomości. W skład Kapituły wchodzi obecnie Andrzej Gwiazda, a Wielkim Mistrzem Kapituły jest za każdym razem urzędujący prezydent.
Ostatnio, z powodu niezłożenia w terminie ponownego oświadczenie lustracyjnego, stracił stanowisko w Kapitule Orderu Orła Białego eurodeputowany prof. Bronisław Geremek. Natomiast pod koniec kwietnia, z tego samego powodu stanowisko w Kapitule utracił były premier Tadeusz Mazowiecki.
Jak wyjaśniła Dąbkowska-Cichocka w Kapitule był jeszcze jeden wakat po tym, jak upłynął czas sprawowania funkcji w niej przez b. ministra spraw zagranicznych Krzysztofa Skubiszewskiego.
Dąbkowska-Cichocka powiedziała, że Irena Sendler i Wiesław Chrzanowski otrzymali od prezydenta listy zapraszające do Kapituły, w których Lech Kaczyński podkreślił ich zasługi. Jak dodała, zarówno Sendler, jak i prof. Chrzanowski potwierdzili telefonicznie, że przyjmują to zaproszenie, że są "zaszczyceni, uhonorowani i bardzo zadowoleni".
Prezydencka minister poinformowała, że formalne powołanie tych osób nastąpi w najbliższym czasie.
Irena Sendler podczas okupacji kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". Kiedy w drugiej połowie 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta, zainicjowała szeroko zakrojoną akcję ratowania dzieci z getta. Wyprowadzane z getta, były umieszczane w polskich rodzinach, sierocińcach i klasztorach. Przygotowywano im fałszywe dokumenty i wspomagano materialnie. Prawdziwe dokumenty dzieci, przechowywane w zakopanych w ziemi butelkach, przetrwały wojnę.
W 1965 r. Instytut Yad Vashem w Jerozolimie przyznał Irenie Sendler tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, a w 1991 r. otrzymała honorowe obywatelstwo Izraela. Senat polski w przyjętej 14 marca br. uchwale uhonorował działalność Ireny Sendlerowej z okazji jej 97. urodzin, a prezydent Lech Kaczyński w porozumieniu z władzami Izraela postanowił zgłosić Irenę Sendlerową do pokojowej Nagrody Nobla.
Wiesław Chrzanowski w czasie okupacji studiował prawo na tajnym uniwersytecie, był żołnierzem AK, angażował się w działalność organizacji młodzieżowej związanej ze Stronnictwem Narodowym. Po wojnie został aresztowany za próbę utworzenia masowego ruchu katolicko-narodowego i "obalenia siłą ustroju Polski Ludowej" (1948 r.) i skazany na 8 lat więzienia. Zwolniony po 6 latach, w roku 1956 został zrehabilitowany.
Choć ukończył studia i odbył aplikację adwokacką w 1960 roku, przez ponad 20 lat kolejni ministrowie sprawiedliwości sprzeciwiali się wpisaniu go na listę adwokatów. Był członkiem zespołu informacyjnego przy prymasie Polski kard. Stefanie Wyszyńskim; od połowy lat 70. współpracował z tworzącą się opozycją polityczną, był współautorem pierwszego projektu statutu NSZZ "Solidarność" . Jako adwokat reprezentował "S" w postępowaniu rejestracyjnym.
Współzałożyciel Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego i prezes tej partii, a później przewodniczący Rady Naczelnej. W rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego został ministrem sprawiedliwości, był posłem na Sejm 1. kadencji i jego marszałkiem od listopada 1991 do października 1993. W latach 1997-2001 senator, przewodniczący komisji nadzwyczajnej legislacji europejskiej.