PolskaBartoszewski wyśle list do prezydenta ws. Kapituły Orderu Orła Białego

Bartoszewski wyśle list do prezydenta ws. Kapituły Orderu Orła Białego

Władysław Bartoszewski, sekretarz Kapituły Orderu Orła Białego, zapowiedział, że jeszcze w tym tygodniu wyśle do prezydenta Lecha Kaczyńskiego list w sprawie funkcjonowania Kapituły. Jak pan prezydent otrzyma list, to prawdopodobnie odpisze albo ogłosi coś - powiedział Bartoszewski.

07.05.2007 | aktual.: 07.05.2007 14:16

Na pytanie, czy zrezygnuje ze stanowiska w Kapitule odparł, że jak prezydent zapozna się z jego stanowiskiem, wtedy zapozna się prasa. Niegrzecznie jest wcześniej informować o tym, co się pisze w liście do kogoś innego, a ja należę do ludzi grzecznych - mówił Bartoszewski.

W ostatnim czasie stanowiska w Kapitule stracili Bronisław Geremek i Tadeusz Mazowiecki - obaj z powodu niezłożenia w wymaganym terminie oświadczenia lustracyjnego.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Łopiński powiedział, sytuacja Geremka i wcześniejszy przypadek Mazowieckiego są analogiczne. Podkreślił, że Geremek stracił stanowisko w Kapitule nie na podstawie decyzji prezydenta, ale z mocy obowiązującego prawa.

Według Łopińskiego, ustawa lustracyjna dotyczy wszystkich osób mianowanych lub powołanych przez prezydenta na stanowisko publiczne. Jak dodał, ustawodawca nie rozróżnia funkcji pełnionych społecznie (takich jak członkostwo w Kapitule) od stanowisk urzędników państwowych.

Członkowie Kapituły Orderu Orła Białego powoływani są przez prezydenta na pięć lat spośród osób, które zostały odznaczone tym Orderem. Wielkim Mistrzem Kapituły jest za każdym razem urzędujący prezydent. W skład Kapituły wchodzi obecnie - oprócz Bartoszewskiego - Andrzej Gwiazda.

Łopiński poinformował, że prezydent zamierza uzupełnić skład Kapituły. Na razie nie wiadomo, kto mógłby w niej zasiąść. Orderem Orła Białego są odznaczeni m.in.: Leszek Balcerowicz, Wiesław Chrzanowski, Marek Edelman, Irena Sendler, Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Aleksander Kwaśniewski.

Order Orła Białego jest najwyższym polskim orderem. Został ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. i przywrócony w 1992 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, zarówno w czasie pokoju jak i w czasie wojny. Przyznaje się go najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Kapituła stoi na straży honoru orderu, dla którego została ustanowiona. Kapituła m.in. opiniuje wnioski o nadanie lub pozbawienie orderu, może wystąpić do prezydenta z takimi wnioskami, może wystąpić o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawach dotyczących orderu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)