Trwa ładowanie...
dbjoe9c

Bartoszewski: nowy Beneluks na wschodzie Europy

Władysław Bartoszewski (PAP)
Problematyka integracji Polski i Litwy ze strukturami euroatlantyckimi i UE, zdominowała piątkowe rozmowy polskiego i litewskiego szefa dyplomacji w Wilnie.

Share
dbjoe9c

Szef polskiej dyplomacji Władysław Bartoszewski przedstawił swoją wizję dla przyszłych pokoleń, według której Polska, Litwa, Łotwa, Estonia, a nawet Słowacja tworzyłyby w tej części Europy za 20-30 lat nowy Beneluks. My wcale nie jesteśmy gorsi ani głupsi - przekonywał polski minister podczas konferencji prasowej.

Antanas Valionis powiedział podczas tej samej konferencji prasowej, zorganizowanej po 2,5-godzinnym spotkaniu obu ministrów, że rozmowy były poświęcone przede wszystkim sprawom negocjacji z Unią Europejską, sytuacji w regionie, a także przyszłości obwodu kaliningradzkiego po wejściu Polski i Litwy do UE.

Polski minister dodał, że w czasie spotkania omawiano też osiągnięcia współpracy Polski i Litwy jako dwóch suwerennych państw. Bartoszewski podkreślił znaczące osiągnięcia zarówno w budowie nowego demokratycznego systemu, jak i gospodarki wolnorynkowej we współpracy z sąsiadującymi państwami regionu.

Minister Bartoszewski powiedział również, że szczególna troska Polski o przyjęcie Litwy do NATO wynika z tego, iż jesteśmy sąsiadami. Wyraził przekonanie, że wstąpienie Litwy do NATO, a obu naszych państw do Unii Europejskiej, będzie sprzyjało pełnemu stosowaniu przez Litwę standardów międzynarodowych wobec mniejszości polskiej. (jd, ej)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
dbjoe9c

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbjoe9c
dbjoe9c
Więcej tematów