Trwa ładowanie...
d1fe2f2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Bartłomiej Sienkiewicz: to fatalny moment na komisję śledczą ds. WSI

- To fatalny moment na komisję śledczą ds. WSI - mówi szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz w kontekście wojny na Ukrainie. Według niego komisje śledcze często są w Polsce "elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Bartłomiej Sienkiewicz
Bartłomiej Sienkiewicz (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d1fe2f2

W czwartek Sienkiewicz był pytany w Radiu TOK FM o sprawę komisji śledczej ds. likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych za rządów PiS. We wtorek klub PO ogłosił, że poprze wniosek Twojego Ruchu o jej powołanie. W piątek sejm ma rozstrzygnąć, czy propozycja TR trafi do dalszych prac w sejmie.

- Wszyscy wiedzą 'jaki koń był' i wiadomo, że pan minister Macierewicz za swojej kadencji był destabilizatorem bezpieczeństwa państwa niż stabilizatorem - powiedział szef MSW. Dodał, że rola koordynatora służb specjalnych każe mu podchodzić sceptycznie do pomysłu powołania takiej komisji.

- W Polsce komisja śledcza rzadko dochodzi do fundamentalnych rozstrzygnięć, natomiast bardzo często jest elementem bardzo brutalnej bieżącej gry politycznej, której w tym wypadku obiektem szczególnym będą służby wojskowe - podkreślił Sienkiewicz. - I to wobec wojny, która się toczy u polskich granic, fatalny moment na tego rodzaju działania; z urzędu niejako muszę być w tej sprawie sceptykiem - oświadczył.

d1fe2f2

Komisja śledcza miałaby zbadać okoliczności, jakie towarzyszyły powstaniu projektu ustawy o likwidacji WSI weryfikacji ich kadr w latach 2006-2008 oraz stworzeniu i publikacji raportu z weryfikacji WSI, komisja miałaby też zbadać skutki tych działań.

Posłowie mają głosować nad wnioskiem PiS o odrzucenie propozycji TR. Jeśli wniosek PiS nie zostanie przyjęty - projekt TR trafi do prac w komisji. Oprócz TR i PO za powołaniem komisji śledczej opowiada się także SLD. Przeciwko, oprócz PiS, jest też klub SP. PSL zapowiada, że nie wprowadzi dyscypliny podczas głosowania.

Komisję śledczą sejm powołuje bezwzględną większością głosów. W jej skład może wchodzić do 11 członków; powinien on odzwierciedlać reprezentację w sejmie klubów i kół poselskich mających swoich przedstawicieli w Konwencie Seniorów, odpowiednio do jej liczebności.

d1fe2f2

Podziel się opinią

Share

d1fe2f2

d1fe2f2
Więcej tematów