Trwa ładowanie...

Bartłomiej Misiewicz: w związku z przyjazdem wojsk USA do Polski MON planuje serię imprez

W związku z przyjazdem amerykańskiej brygady pancernej do Polski MON planuje na sobotę serię imprez w całym kraju, najważniejsza z nich jest zaplanowana w Żaganiu - powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej Bartłomiej Misiewicz.

Bartłomiej Misiewicz: w związku z przyjazdem wojsk USA do Polski MON planuje serię imprezŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2gvk3t
d2gvk3t

W lipcu ubiegłego roku, podczas szczytu NATO w Warszawie, MON zorganizowało w całej Polsce pikniki z pokazami wojskowymi i koncertami.

- Chcemy powtórzyć atmosferę, która towarzyszyła szczytowi NATO w Warszawie. Dziś realizuje się sukces, który wtedy został ogłoszony - trwałego wzmocnienia Polski, a tym samym całej flanki wschodniej Sojuszu. Teraz, 14 stycznia, w każdym województwie w Polsce tego typu spotkania z żołnierzami będą miały miejsce - poinformował rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz.

Seria imprez w całym kraju

W poniedziałek ambasada USA w Warszawie zamieściła w mediach społecznościowych fotografię pierwszych amerykańskich czołgów, które przyjechały do Polski transportem kolejowym. Główny konwój ze sprzętem i uzbrojeniem ma przekroczyć polsko-niemiecką granicę w czwartek.

3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych

Pierwsze grupy amerykańskich żołnierzy przybyły w sobotę na lotnisko we Wrocławiu i na poligon koło Żagania (Lubuskie). Wojskowi mieli jednak tylko broń indywidualną. Amerykańskie pododdziały przygotowujące obecność zasadniczych sił są w Polsce od grudnia 2016 roku.

d2gvk3t

W piątek w niemieckim porcie Bremerhaven rozpoczęto wyładunek skierowanego do Polski sprzętu Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z USA. Z niemieckiego portu sprzęt amerykańskiej brygady pancernej jest przewożony koleją, konwojami wojskowymi i komercyjnymi w rejony Żagania i Drawska Pomorskiego (Zachodniopomorskie). Od lutego żołnierze i sprzęt z brygady zaczną się dyslokować w regionie, by ćwiczyć z europejskimi sojusznikami.

Brygadowa grupa bojowa przywozi ok. 3,5 tys. ludzi, ponad 400 pojazdów gąsienicowych i ponad 900 kołowych, w tym 87 czołgów, 18 samobieżnych haubic Paladin, ponad 400 samochodów Humvee i 144 bojowe wozy piechoty Bradley.

Amerykańskie brygady mają przebywać w Polsce i innych krajach regionu rotacyjnie w ramach operacji Atlantic Resolve. Pierwsza przyjeżdża 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa (Armored Brigade Combat Team - ABCT) z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w stanie Kolorado. Kolejne mają następować tak, by między poszczególnymi rotacjami nie było przerw, a w regionie stale przebywały amerykańskie siły. Ma to zwiększyć amerykańskie zdolności odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy oraz do obrony sojuszników i partnerów w Europie.

d2gvk3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gvk3t
Więcej tematów