Trwa ładowanie...
d3caibt

Bardzo ważna decyzja prezydenta Dudy. "Przed jej podjęciem konsultował się z Kaczyńskim"

Prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o zmianie Kodeksu karnego. Media informują, że bardzo długo analizował, jaką decyzję podjąć w tej sprawie. Ostateczny ruch miał konsultować m.in. z prezesem PiS Jarosławem Kaczyński.
Share
Prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o zmianie Kodeksu karnego.
Prezydent Andrzej Duda skierował do TK ustawę o zmianie Kodeksu karnego.Źródło: East News
d3caibt

RMF FM donosi, że prezydent Andrzej Duda miał konsultować swoją decyzję z wieloma doradcami. Byli wśród nich tacy, którzy rekomendowali weto, a tego najbardziej obawiała się partia rządząca. W okresie przedwyborczym taka stanowcza postawa prezydenta mogłaby mocno namieszać w szeregach PiS. Prezydent miał też konsultować swoją decyzję z Jarosławem Kaczyńskim. Ostatecznie projekt ustawy trafił do przeanalizowania przez Trybunał Konstytucyjny.

Co o całej sprawie mówił sam prezydent? - Co do zasady, aby nie było żadnych wątpliwości, zgadzam się z treścią przygotowanej nowelizacji - podkreślił Andrzej Duda

d3caibt

Prezydent wyjaśnił, że jest zastrzeżenia budzi sposób, w jaki zmiany zostały przeprowadzone przez parlament. - Mamy do czynienia z prawem karnym i w tym przypadku zmian niezbędny jest absolutny brak wątpliwości. Także tych, które są związane ze sposobem uchwalania prawa - komentował.

A tempo prac, jak na tak ważne zmiany przepisów, było ekspresowe. Zezwolili na nie m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a następnie marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Zobacz też: Zbigniew Ziobro o bojkocie IKEA. "Muszę to przemyśleć"

Procedowaniu kodeksu w trybie niekodeksowym

Przypomnijmy, że prezydent na decyzję w sprawie miał czas do 5 lipca. Mógł podpisać ustawę, zawetować ją lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Wybrał trzecią opcję.

d3caibt

Nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza kary za niektóre przestępstwa, w tym pedofilskie. Została uchwalona 16 maja, już dwa dni po tym, jak projekt złożono w Sejmie.

Szybkie tempo prac Izby nad nowelą zostało umożliwione decyzją marszałka Sejmu, który zdecydował o procedowaniu nowelizacji Kodeksu karnego w trybie niekodeksowym. Marszałek rozstrzygnął, że nie był to projekt kodeksowy. Zdaniem Kancelarii Sejmu, prace nad tą nowelą były zgodne z regulaminem Sejmu.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3caibt

Podziel się opinią

Share
d3caibt
d3caibt
Więcej tematów